Obracanje stanarima putem Vibera

Dobar dan,

Zelela bih da pitam nekog upravnika zgrade:

  1. Da li moze Upravnik zgrade o svemu da obavestava stanare iskljucivo putem Vibera?
  2. Da li je Upravnik obavezan da obavestava stanare o bilo cemu sem putem Vibera (ja nikada nisam pozvana na sastanke,nije mi receno sta treba da se plati, bilo sta da ne idem u detalje. Obrazlozenje je bilo da Upravnik nije znao za mene -a ja sam legalno medju prvima kupila stan u novogradnji jos u izgradnji).
  3. Da li je Upravnik nadlezan da trazi novac u gotovini umesto investitora (investitor trazi novac za koji je rekao da ne moze da izda racun za njegove troskove do formiranja skupstine stanara).
  4. Da li je Upravnik obavezan da u sanduce posalje racun za placanje? (Tako bih bar znala sta treba da se plati)
  5. Ja sam pokusala da kontaktiram nenoliko puta Upravnika putem Vibera. On mi je tri puta rejao da je na sastanku. Nije se kasnije ni javio. Na Viber poruke nije odgovorio.

Ja ne bih zelela da ispadne kako ja ne zelim nesto da platim. Ja zaista ne znam o kakvoj osobi je rec. Da li neko moze da mi da savet sta da radim? Jos uvek se nisam preselila u zgradu I ne znam nikog od novih komsija.

Управник је дужан да сва обавештења окачи на огласну таблу. Вибер, мејл или нешто треће може само да буде додатак, а никако једини начин комуникације.
Давање новца на руке је забрањено и слободно му реците да ћете га пријавити. Нисте дужни да дајете новац на руке, само на рачун.
Управник није обавезан да даје рачуне, али би негде морало да буде истакнуто колико се и на који рачун уплаћује. Управници из редова станара углавном не дају рачуне, док професионални издају рачуне у име стамбене заједнице. Рачуни су потребни јер се много лакше пролази на суду када тужите неплатише.

2 Likes

Hvala vam na odgovoru. U mom slucaju,imam utisak da Upravnik zeli da me predstavi ko neplatisu da bi mi uzeli stan.

Kako ja mogu da dokazem da nista nije bilo nikad na oglasnoj tabli,da je nemamo,da samo meni ne salje uplatnice I obavestenja?

Investitor mi je rekao da nece da prebaci nista na Infostan dok svo nedaju u gotovini pare za njegove troskove.

Tu isto imam pitanje. On je zbog sebe,ne zbog mene,kasnio sa izgradnjom skoro 4 meseca sto je pisalo u Ugovoru da ne sme. I sad umesto ja njega da tuzim,on trazi pare za te troskove. Cak je jedan mesec I za pre primopredaje kad se nisam ni uselila.

Svi stanari,ne poznajuci zakon ili ne zeleci konflikt,dali su novac za nesto sto su mi rekli ljudi na investitor ne sme da naplati ako ne pise u Ugovoru da je nasa odgovornost.

Ne znam uopste sta da radim. Suvisno je reci da se njih dvojica podrzavaju I stite a ja imam utisak da ako prijavim bilo koga da cu samo ja nadrljati jer ovde nema pravde.

Isto mi nije jasna naplata odrzavanja novog lifta. Za tri meseca 2000 dinara. Zgrada je nova-nema ni godinu dana. Koliko ce biti odrzavanje kad bude lift star?

Koliko shvatam nijedna stvar koju smo kupili nema garanciju?!

Odrzavanje je 2500 mesecno.

Moze li mi neko reci kako da bez konflikta postignem da mi Upravnik salje/daje informacije ?! Do sad mi je investitor govorio sta se desava. Neprijatno mi je da kucam na vrata nekome u zgradi koga ne poznajem da pitam jer ne znam sta ce ljudi da pomisle. Mogu da kazu- idi kod upravnika pa pitaj sta te interesuje.

Molim za pomoc to jest za savet

У вези тих проблема и недоумица са инвеститором би било најбоље да се консултујете са адвокатом. То вам ми овако без увида у докуменацију не можемо рећи. Ја, свакако, не могу јер нисам правник…
Не разумем како сте мислили да вам неко узме стан. Нису то велики дугови да би извршитељи продали стан због дуга…
Што се тиче тих рачуна за лифт, мени делује много, али не знам колико имате посебних делова (станова и локала) у згради. Обично су месечна издвајања за лифт од 6000-9000 месечно за целу зграду. Нема везе колико је стар лифт.
Ви морате да нађете начин да дођете до управника. Не знам зашто вам је глупо да покуцате некоме од комшија - добар дан, ја сам нова у згради, можете ли да ми помогнете…
Ако баш и наиђете на баксуза, покуцајте даље. Има много више нормалних људи, само смо ми то престали да примећујемо.
Управник је дужан да вам достави копију записника са седнице на којој је изгласано колико је текуће и инвестиционо одржавање зграде. Имате право да ражите то, посебно јер нисте присуствовали седницама.
Уколико је он заиста тако безобразан, ја бих ангажовала адвоката да ми све то лепо састави и пошаље му захтеве. Управник није шериф у згради, већ само неко коме је поверена ваша заједничка имовина на управљање и дужан је да вас редовно извештава о свему.

2500 mesečno za novu zgradu izgleda previše.ako se upravnik ne javlja posavetujte se u opštini .( imaju kanselariju za to ) oni tamo čuvaju potpise svih stanara koji su ga izabrali i kada i njegovu poštansku adresu pa mu se obratite pismom.Investitor tu nema nikakve veze ( osim ako su u dosluhu ) Ja keš ne bi davao nikom.Ne plašite se da će vam oteti stan. Da li ste ga uknjižili u katastru. Sa mangupima samo napismeno. Kakav viber

1 Like

Ako nema drugog načina onda i Viberom jer ja u mojoj zgradi za 35 godina nikada nisam imao kvorum.Da sam čekao kvorum do sada bi se srušili.
Sav novac mora da ide preko tekućeg računa zgrade.
Računi treba da se izdaju svakog meseca.
Moj ulaz je izbacio profesionalnog upravnika jer oni ništa ne rade

1 Like

Poštovani,

da li račune dužnicima mogu, kao upravnik, izdavati retrogradno - od trenutka kada sam preuzela upravu?
Možete li me savetovati kako da postupim?

Unapred hvala.

Steta sto vam niko nije odgovorio ona ovo
Nas prof upravnik odbija da juri neplatise iz 2022 iako moze da vidi na izvodima ko je sta tacno placao i prethodnik mu je dao karticu dugovanja.

Naravno da mozete. Bitno je samo da su opomene za neplacene racune izdate pre zastarelosti, pa cak i da jesu ako duznik prizna dugovanje i izvrsi isplatu sve je u redu.

Nema zastarelosti kod ovih racuna, to nisu komunalije!!!

  1. Ne. Ima obavezu da postavi obaveštenje i na oglasnu tablu. Ono što važeći propisi poznaju je obaveštenje putem elektronske pošte. Viber…??? Mižete da prihvatite obaveštenje, ali…
  2. Upravnik nije obavezan da ni o čemu ne obaveštava stanare “PUTEM VIBERA”.
  3. Upravnik nije nadležan da traži novac u ime bilo koga (a pogotovo ne u gotovini) Stambena zajednica ima svoj tekući račun, i sve uplate i isplate moraju biti realizovane preko istog). Onaj ko potražuje nešto od Stambene zajednice je dužan da joj dostavi RAČUN za to što traži.
  4. Upravnik je dužan da isporuči račune na zakonom utvrđene načine (putem elektronske pošte i putem ubacivanja u poštanske sandučiće). Ako postoji razlika između Vaših uplata i ispostavljenih računa, upravnik je dužan da vas opomene na način uređen važećim propisima.
  5. Komunikacija Viberom je za amatere u pravom smislu. Pošaljite mu pitanja elektronskom poštom. Neće moći da negira je ih je dobio.

Komunalije zastarevaju posle godinu dana, a ostala potrazivanja prema Zakonu o obligacionim odnosima 3, 5 ili 10 godina.

Šta je pesnik hteo da kaže?

Budite konkretni.

Sva potrazivanja zastarevaju pa i naplata od stanara za odrzavanje zgrade.
Za detaljan odgovor Helena_p postavite pitanje.

Pa eto, za koliko zastarevaju neplaceni racuni u fond SZ? 3, 5 ili 10 godina?

Smatram da je ima mesta primeni opsteg roka od 10 godina. Ipak ovo je moje licno misljenje i shvatite ga cisto informativno, nikako kao pravni savet. Za pravne savete najbolje je da se obratite advokatskoj kancelariji.
Zanimljiv tekst na ovu temu:
https://www.otvorenavratapravosudja.rs/teme/ostalo/zastarelost-potrazivanja-naknade-za-rad-upravnika-zgrade-investicioni-fond-i-za-odrzavanje-zgrade