Motocikli do 125cc sa B kategorijom

Upravo sam se vratio sa odmora iz Grcke gde sam pricao sa lokalcila o motorima koje svi voze zbog jeftinog odrzavanja i lakog parkiranja.
Iz ovoga mozemo zakljuciti da bi se jedan dobar deo problema parkiranja u Beogradu resio kada bi se povecalo trenutno ogranicenje za voznju motocikla sa B kategorijom sa 50cc na 125cc.
Time bi se veliki broj ljudi koji ne mogu ili nece da voze premale i preslabe motorcice od 50cc podsteklo da iduu grad dvotockasem, smanjila bi se guzva i problem sa manjkom parking mesta.
Brzina se moze ograniciti blokadom na motorima ali veca kubikaza omogucava da na motoru prenesete vecu kilazu i da ideste iz uspone primera radi, naja ne mogu sa tomosom od 50cc da odem do mirjeva iz grada a sa 125cc mogu i da povezem nekoga.
Ovo bi uticalo pozitivno i na :
.zagadjenje i smog!!
.raspoloženje vozaca
.Smanjenej guzvi na mostovima
.unistavanje asfalta
.broj parking mesta
.potrosnja goriva
.odrzavanje
Zamislite da na Brankovom mostu umesto 100 automobila u kojima se vozi po jedan covek koji ide na posao u kosulji i ne moze ili nece biciklom, prodje istih tih 100 ljudi na motorima.
Motori od 125cc nisu velike namunjene masine vec manji motocikli ali dovoljno jaki da posluze svakome do 50cc mogu voziti sam izuzetno “mrsavi” ljudi… Da
U prigradskim naseljima jedan kros motor od 125cc moze da oosluzi veliki deo svakodnevnih potreba ulesto jednog ofucanog i bezbednog auta.
Dodajem da ova mera ne bi kostala drzavu nista!

Да ли имаш идеју колико људи вози те мале моторе (са Б категоријом)? Мени се чини да већина оних који возе моторе већ има А категорију. Не знам ни да ли би неко са Б категоријом купио мотор до 125 цц а да никада раније возио мотор. Прелаз са аутомобила на лакша превозна средства је свакако пожељна ствар, питање само како то извести. Ако задржиш аутомобил (јер ти повремено треба) а онда купиш и мотор, треба да смислиш где ћеш и њега да држиш.

Ja poznajem 5 ljudi koji su morali da polazu kod nas da bi uzeli skutere od 125/250cc a sigurno bi svi oni vozili 125cc bez polaganja da im je omoguceno da voze sa B.
Takodje sam ubedjen da bi jos dosta ljudi ukljucujuci i mene imali do sada neki 125cc ali necemo da polazemo A.
Svakako bi se na pomenut nacin povecao prevoz na dvotockasima i ljudi bi lakse, jeftinije i jednostavnije dolazili do istih.

1 Like

ОК, али да би се идеја гурала као званичан предлог треба да има довољну подршку. Можда као петиција?