Legalizacija i bespravna gradnja

Koliko sam ja shvatio postoji resenje inspekcije o obustavi radova, a izvodjac radova ladno kaze da nije sa tim upoznat :slight_smile:
Nije lako organizovati pobunu kada vecinu verovatno cine penzioneri i kada nemas nikakvu podrsku institucija. Ali mene sada zaista zanima sta ljudi u ovoj zemlji treba da urade da se doneta resenja fakticki sprovedu.

Za početak treba proveriti ko je potpisao saglasnost i da li su validni potpisi stanara.Odnos države prema svemu očigledno da ne vredi komentarisati,na žalost.Predsednik kućnog saveta moje zgrade je svojevremeno za naadogradnju dobio stan.Čak je i tada trebala saglasnost stanara.Može se tražiti uvid u spise u opštini.Neko je to morao potpisati

1 Like

nema to nikakve veze za potpisima, inspekcijski organ doneo resenje, ono se ne sprovodi, to je sustina problema. Moze gomila nekih budala da potpise svasta a da to nije izvodljivo iz nekih razloga ili recimo izvodjac ne sprovodi sve propisane mere… razlog zabrana nastavka radova moze biti ko zna sta… gradjani mogu da pozovu policiju i da podnesu krivicnu prijavu jer ako neko bez dozvole nesto radi tu ima elemenata raznih pravnih posledica. Zvati policiju da sastavi zapisnik zatecenog stanja, ko sta i kako pa onda videti sta dalje

2 Likes


Evo našla sam članak o ovome

2 Likes

Komentari ispod ovog teksta u Politici su zastrašujući na toliko mnogo nivoa, da ja ne znam šta da kažem. Da ne pričamo o tome da nemamo pojma koliko je ovakvih slučajeva po Beogradu i ostalim gradovima u Srbiji.
Možda mogu da probaju sa taktikom da zasipaju policiju i komunalnu policiju svakodnevnim prijavama po svim mogućim osnovama, ugrožena bezbednost, pretnje,nelegalna gradnja i sl.

2 Likes

Veliki problem kod nas je na žalost što ljudi neće da se obraćaju institucijama.Najčešće i ne znaju kome sve mogu da se obrate.Meni su godine trebale dok sam pohvatala ko je za šta nadležan u zgradi i oko nje.A inspekcijama jeste omiljena izreka “nisam nadležan”.Ali ne treba odustajati.Pisati i zvati obavezno.Ja sam mnoge stvari tako završila.Neodustajanjem.

2 Likes

Nastavak priče o zgradi na Konjarniku. Sada su im pokvarili i grejanje!

Konjarnik.pdf (806.0 KB)

Najjača mi je rečenica da se nijedna institucija koja je izdala neko rešenje, a koje se tiče obustave radova i sl., nije našla nadležnom za sprovođenje sopstvenih rešenja.

I sad kao plasiraju priču da je tu kraj, kao oni izdaju rešenje a ko će da ga sprovede nemaju pojma. To naravno nije tačno, Zakon o upravnom postupku jasno definiše šta se radi u slučaju sukoba nadležnosti po nekom pitanju. Uvek se ide na višu instancu koja je nadređena “sukobljenim stranama”. Najbolje je kada je to u okviru jednog ministarstva, koje tada preseče stvar i naloži jednom organu da postupi. Ako su uključeni organi iz različitih ministarstava do dolazi u Vladu, koja opet preseče itd. U svakom slučaju, Zakon o upravnom postupku ne poznaju “nerešive” situacije, ali neko mora da poduči građane tome.

2 Likes

E pa tu i lezi glavni problem.Administracija sve zakomplikuje toliko da gradjani najcesce odustaju.Omiljenja mantra opstinskih sluzbi je “nisam nadlezan”,onda odete u grad.Oni vas najcesce isetaju po par sekretarijata da vi na kraju ne znate ni zasta ste bese krenuli.I treba vam mnogo vremena i naravno sve je pre podne.Od najobicnijeg problema naprave nauku.Godine su mi trebale dok nisam pohvatala ko je za sta nadlezan po pitanju zgrada.Dokle je Gradsko stambeno a odakle krece Zelenilo.Ovo je samo sitnica prema onome sta nam rade drzavne sluzbe.I slazem se da je edukacija stanovnistva po pitanju njihovih prava preko potrebna.

Potpuno ste u pravu, ali pazite, ovde već imamo doneta rešenja!!
Dakle, došli smo u situaciju da određene institucije sebi dozvoljavaju da donesu neko izvršno rešenje, a da onda “ne znaju” ko to treba da sprovede u delo. Dakle, u konkretnom slučaju se verovatno postavlja pitanje ko to treba da sruši, ko fizički treba da obezbedi da radovi stanu i slično.

Potpuno je jasno da je organ koji donese neko rešenje odgovoran i za njegovo sprovođenje. Ako postoje problemi na terenu, pozivaju se u pomoć nadležne službe.

Mi sada imamo potpuno bizarnu situaciju da su privatni izvršitelji mnogo moćniji i efikasniji u realizaciji nekih rešenja nego državne institucije! Oni iseljavaju čitave porodice iz stana, plene fabričke mašine i sl., a država i grad ne mogu da zaustave potpuno divlju gradnju, koja ostavlja ozbiljne posledice po druge stanare zgrade.

To je naravano sve moguće, jer je zajednički sadržalac interes nekog/nečijeg kapitala. Simple as that što se mene tiče :frowning:

1 Like

Уместо од институција и канцеларија, хајде да кренемо од људи:

  1. Потражња за стамбеним простором. Људи желе да дођу до места становања, или да га унапреде.

  2. Наслеђе типа већ изграђено насеље са 30.000 људи у којој једва кроз једну улицу превоз може проћи. Без рушења бар нечега не може се урбанизовати. Шта и како дати људима као компензацију?

  3. Повлашћени положај “инвеститора”. Дилови преко општина, новац којим се поред свега финансирају и политичке странке. Зачарани круг. Присуство организација са свим одликама мафије.

  4. На хиљаде празних јефтиних кућа и станова у Подсахарској Африци под Ластиним монополом. Уколико би се туда довели само ГСП, и приградске железнице тамо где има пруга, смањује се притисак на пренатрпане централне делове Београда.

  5. Пример зоне између Кумодража и Јајинаца. Доношење урбанистичког плана који само потврђује статус кво и легализује. Од Трошарине до 1000 РУЖА не постоји ни једна попречна улица профила макар 1+1. Примедба да се за спајање Бањице 2 и Кумодража 2 треба откупити и срушити само 3 куће се не усваја. Осим саобраћајне инфраструктуре и градског превоза, таква улица је потребна и за комуналну инфраструктуру. Институције иду линијом мањег отпора.

  6. Изузев на Новом Београду не постоје инфраструктурно опремљене зоне за градњу. А по логици планирања, такве зоне би морале бити доминантне грађевинске површине.

  7. У бесправним објектима одређена лица живе већ деценијама!

Ово је анализа.

1 Like

U pitanju je postojanje volje i hrabrosti da se ovo pitanje resi. Dakle, ljudi koji su bespravno podigli objekte su pocinili krivicno delo i kao sto se u krivicnom pravu ne legalizuje ubistvo, kradja ili sl. tako i ovde nema mesta ozakonjivanju ove cinjenice. E, sad. Ako se zeli u EU ili da se preuzme nemacki model, ovu gradnju treba ukloniti i zato formirati posebne policijske jedinice kao zastitu izvrsiteljima jer je otpor vrlo izvestan. Moze se ici i indirektno, mnogostruko vecim oporezivanjem nezakonite gradnje cime se prakticno stavljaju pred svrsen cin jer platiti nece, a drzava postaje vlasnik u postupku izvrsenja zbog neplacanja poreza. Time bi se postupak uklanjanja ucinio blazim. Da li Inicijativa ima hrabrosti da predlozi ovo?

3 Likes

Podržavam. Divlja gradnja je, zapravo, najveće zagađenje koje postoji u Srbiji. Na hiljade odvratnih objekata, sagrađenih bez ikakvog smisla, bez ikakvog obzira prema okolini. Divlja gradnja ne postoji u normalnim zemljama, podrazumeva se da bi svako ko pokuša takvo nešto odmah bio uhapšen, a sve što je izgradio srušeno od strane države o trošku prekrišioca. Kod nas to nije moguće iz dva razloga: prvi je taj što su sve vlasti u Srbiji popuplističke i proistekle iz titoizma, te se ne udara na “narod”; drugi je taj što je Srbija država u kojoj je mafija na vlasti, te se ne udara ni na “velike investitore” bliske vladajućoj partiji. Takođe, lokalne samouprave su dužne da se bave inspekcijskim poslovima i da sprečavaju divlju gradnju, ali lokalne samouprave nemaju policijske organe pod svojom komandom, tako da inspektore, čak i kada bi lokalne samouprave pokušale da reše ovaj problem, nema ko da štiti u slučajevima kada su divlji graditelji bliski državnom vrhu. Još jedna bitna stvar je to da policija ne postupa u skladu sa zakonom, jer iako je krivičnim zakonikom propisano da je divlja gradnja krivično delo sa zaprećenom zatvorskom kaznom, policija ne hapsi vinovnike i pored prijave, već sve upućuje isključivo na građevinsku inspekciju.

2 Likes

Stvarno dobra ideja. Ovako nezakonita gradnja opstaje godinama, čeka se ko zna šta i ko zna ko da se nešto preduzme, šteta je u samom čekanju. Npr

Vikendice na Savskom nasipu koje zagađuju gradska vodoizvorišta i ugrožavaju nasip koji brani Novi Beograd od poplava.
Zgrade na Ledinama i Surčinu koje ugrožavaju vazdušni saobraćaj i verovatno zauvek ukidaju mogućnost da aerodrom Beograd dobije veoma potrebnu drugu pistu
Objekat na Pančićevom vrhu

Problem je kako/kada konstatovati da je nešto bespravno podignuto, ko je to uradio i šta se zapravo smatra bespravno podignutim objektom (kada se stave temelji, kada se podigne kartonska baraka itd) i problem je što neki od onih koji bespravno podižu objekte nemaju nikakvih sredstava odakle bi im se naplatio porez. Ali, bar deo problema bi mogao da se reši. Npr redovni (godišnji) obilazak građevinske inspekcije plus na osnovu prijave, pa čim se ustanovi podignuti objekat, raspiše se porez vlasniku parcele. A ako je državna zemlja, u nekom roku se ustanovi se ko je to podigao ili se izda nalog za rušenje. Bilo bi tu problema raznih, ali mogao bi da se smisli algoritam kako to da se radi.

Bilo bi mnogo dobro da se plaća taj veliki porez dok se nešto ne sruši ili popravi da može biti legalizovano. Isto treba da postoji rok za završetak radova, pa da se plaća veoma veliki porez i za započete i nezavršene građevinske radove, da više košta taj porez nego uklanjanje radova. Onda ona rugoba, navodni vodeni park u bloku 44 možda ne bi mogla da stoji 15 godina i nikom ništa.

Nina, čim na gradilištu nema gradilišne table, može se smatrati da je gradnja nezakonita. To je nešto što i policija može da proveri, da pohapsi izvođače i investitora ako nema table, pa onda neka dokazuju.

Kad imas drzavu u kojoj ljudi 30 godina nesmetano zidaju sta hoce bez ikakvih sankcija, jako je tesko resiti ovaj problem. Ljudi su sad navikniti da na svojim parcelama mogu da rade sta im se prohte, pa ce izazov biti izmeniti i psihu prosecnog Srbina.

Ocigledno je da ovakve objekte neko mora da rusi a investitore kaznjavati sto naravno niko ne radi. Mislim da sam jednom negde cuo da navodno nemamo resurse za toliko rusenje. Ako je ovo zaista tako, zasto onda jednostavno NOVE nelegalne objekte ne oporezuju sa stopom uvecane 100x od trenutne, pa da vidimo kome ce se isplatiti da zida ili da kupuje takve objekte

Ako ne budu imali da plate prisvojiti nekretninu i parcelu i to je to :slightly_smiling_face:

1 Like

Problem iz naslova će se rešiti jedino kad se reši problem korumpiranog pravosuđa, ni minut ranije. Svako ranije “rešenje” će se rešavati preko leđa i novčanika onih koji nisu krivi ili, u najboljem slučaju, najmanje krivi. Od svakog sledećeg “rešenja” će profitirati čak i beton liga urbanističkih mafijaša.
Nemojte samo da dozvolite da vas lože sa preglupom pričom kako institucije nemaju volju da to reše. Ne, institucije imaju neverovatnu volju da štite ološ jer pare, kombinacije, stranka… a nema pravosuđa da im objasni neke stvari.
Ne pričam ništa napamet, jednoj takvoj ekipi sam praktično obezbedio dugogodišnji odmor u prugastoj garderobi, kad mi se ispreči tužilac koji ima svoje “slobodno mišljenje” :frowning:
Ako koga zanimaju detalji, na raspolaganju sam.

1 Like

Ajd ako neko zna, na koju foru bespravna gradnja postane stambena zajednica pa još dobije i prinudnog upravnika?
Pitam jer mi to zvuči jednako debilno kao… štagaznam… Direktor neregistrovane firme.

Prostor uz glavni ulaz nase zgrade je renoviran i okacena je tabla da je tu sada advokat.
Nekada je tu bila firma iz bivse YU ali od rata na ovamo se nista tu nije desavalo. Otkrili smo da je advokat nakacen na nasu struju, vodu i grejanje a u Infostanu oni uopste ne postoji na spisku nase zgrade kao ni u katastru.

Sta da radimo? Profesionalni upravnik se ne oglasava po tom pitanju. Ili ga ne zanima ili ima deal sa advokatom da mu pomogne oko uknjizbe.
Koje su uopste ingerencije prof upravnika kod uknjizbe? Sta oni mogu da urade a bez znanja SZ?

Iako i dalje nelegalan poslovni prostor u centru Beograda uplacuje u fond nase zgrade neku minimalnu sumu novca i zivi super zivotom jer ne placa ni vodu ni struju ni grejanje godinama!
Po recima prof upravnika sve komunalne sluzbe su obavestene o tome, premda nikada nismo videli niti jedan papir da je to zaista i odradjeno.

Luda kuca!