Kontejneri/kante za reciklazu

Iako postoje zelene kese namenjene za sakupljanje djubreta koje moze da se reciklira, fale nam kante i kontejneri na ulicama, ali i promocija recikliranja.

5 Likes

Kada sam u julu prošle godine pisao Gradskoj čistoći da je poklopac podzemnog kontejnera pored moje zgrade potpuno izbušen odgovorili su mi sledeće:

Poštovani,

Dana 14.07.2017.god. zamenićemo ceo metalni poklopac na podzemnom
kontejneru u ul.Jurija Gagarina 33 i ujedno Vas obaveštavam da je
predviđeno da postojeći podzemni kontejner pretvorimo u reciklažno ostrvo
za odlaganje reciklažnog otpada.

Срдачан поздрав,

ЈКП "ГРАДСКА ЧИСТОЋА"
СЛУЖБА ЗА ЕКОЛОШКУ ЕДУКАЦИЈУ И ИНФОРМИСАЊE

Eto, sada znamo da Gradska čistoća ima…sačekajte…Službu za ekološku edukaciju i informisanje :smiley:

Baj d vej, pomenuto ostvro ni do dan danas nisu postavili, od juče je poklopac kontejnera skroz otvoren.

Veliki je broj unistenih podzemnih kontejnera na teritoriji Novi Beograd, a jedan kod Starog Merkatora izgleda kao da ga je neka kiselina (?!) unistila i neka tecnost curi iz njega - odvratno.

Istina, bilo je nekoliko kontejnera za reciklazu u Savskim blokovima, ali su ih za kratko vreme ljudi ili unistili ili totalno pogresno koristili.
Sve u svemu, mislim da Beograd ima ogroman problem sa djubretom na mestu, koje nije predvidjeno za isto i nesavesnim gradjanima.

1 Like

Da li neko zna za neki azurniji spisak kontejnera za reciklazu, ili je onaj koji se nalazi na internetu (iz 2014.) zapravo azuran i nista nije menjano od 2014.? Primer spiska na koji mislim je ovde http://zelenacija.com/recikliranje-beograd/

Upravljanje otpadom ovde smo pričali na tu temu sa idejama. Bilo je planu da se u okviru Inicijative pokrene neka akcija ovog tipa.

Hvala Milice, citao sam ranije tu temu, moram da obnovim gradivo. Ja sam u blicini (par ulica od mene) nasao kontejnere za otpad koji se reciklira, ali tu mogu da ustavim PET, limenke i papir, tako da na primer staklo (koga dosta vise imam i cesce se nakupi) ne mogu da ostavim tu. Nasao sam zvono za staklo oprilike 2-3km od mene sto nije bas zgodno.
Ono sto je “dobro” je da ako se ostave lepo odvojene i spakovane flase pored kontejnera za PET/limenke/papir sakupljaci sekundarnih sirovina ce sigurno to videti i pokupiti, tj verujem da sve pokupe iz tih kontejnera i to redovno, jer su uvek prazni i otvoreni (drzi ih grana ili neka sipka uvek otvorene).

1 Like

Ja sam uspela uz nekoliko dopisa Beokom servisu, Gradskoj čistoći i posete Sekretarijatu za saobraćaj koji je odredio mesto za zvono za staklo da izdejstvujem postavljanje zvona tokom prošle godine. Vidi neku lokaciju koaj ti izgleda kao mesto gde se može postaviti, fotografiši, napiši dopis i šalji. Piši mi privatno ako ti treba neka podrška.
Što se tiče kutija ja kod sebe sada imam jednu viška za limenke i ako si raspoložen da staviš u zgradu javi mi se.

Toliko sam navikao da su institucije beskorisne da mi nije ni palo na pamet da im pisem da urade nesto. Odlicna ideja, pisacu im kada smislim gde bih mogao u blizini da im predlozim da postave zvono, jer nema puno mesta, a tamo gde ima to je postao alternativni parking (zelena ili betonska povrsina…), mada uostalom ako se postavi zvono na mesto gde se ljudi nepropisno parkiraju to su dve muve jednim udarcem.
Sto se tice kante za limenke razmisljao sam da postavim jednu u ulazu ali nikako nisam dosao do toga da sprovedem ideju u delo, a predlozio sam isto i u kancelariji, ali uzalud.
Probacu da uskocim na sledecu skupstinu stanara i da vidim sta ljudi misle o tome, pa ako mi daju zeleno svetlo ili se barem ne pobune glasno gledacu da postavim jednu. Plasim se da ako je postavim i nikoga ne pitam, da ce da se nadje jedan dokon i neraspolozen stanar kome ce da smeta i koji ce da je baci u kontejner, a onda nista nisam uradio.
Hvala puno na odgovoru i savetu.

Možeš da odeš ako nisi vezan fiksnim radnim vremenom do Sekretarijata za saobraćaj, pa da tamo uđete zajedno u te parcele i odredite moguće mesto za postavljanje.
Što se tiče zgrade/posla, uvek možeš da počneš od skupljanja čepova u flaši od 5l koju ćeš iseći, tako mogu komšije i kolege polako da se navikavaju (možeš i drugima za koje znaš da im je stalo do ove teme da predložiš da ovo urade). Meni u zgradi ovo funkcioniše 4 godine, a evo juče je neko bacio kesu sa đubretom u reciklažu, dakle nikada neće biti savršeno. Kod mene nije bilo otpora vezano za postavljanje, mada je neko nosio kutiju u kontejner, no ja sam uvek nekako to videla, pa je vraćala. To se nije desilo sigurno već godinu i po dana.

Danas sam na putu do posla prosao pored mesta gde sam mislio da bi zvono moglo da stoji, i tamo sam zatekao podzemne kontejnere za reciklazu (mesano papir/pet/can) za koje nisam pojma imao da postoje. Ne znam koliko je dobra ideja da sve ide u jedan kontejner, valjda zna onaj koji je smislio, ali znam da cu ih koristiti, mada ne resavaju problem zvona kojim moram jos da se pozabavim, i napisacu dodatak kada to uradim.
Na poslu vec uveliko skupljamo cepove, i ide nam solidno, ali meni to deluje kao bas malo korak pogotovo kada imamo puno flasa na primer i slicnih materijala koje mozemo takodje da recikliramo, pa cu probati jos jednom da obnovim tu temu i da vidim da li ce ovaj put proci bolje.
Sto se ulaza tice upravo sam takvu reakciju ocekivao i od mojih komsija (ali zapravo malog broja, vecina je odlicna). Zato cu videti reakcije na nekoj od skupstina sledecih koju budem mogao da posetim. U situacijama kao sto je ova setim se ulaza koji ima svoj sajt (ne secam se ni koji je deo grada u pitanju, ali mi je u secanju ostalo da je mozda bio solited), sto je za vecinu stanara odlican nacin za komunikaciju, za razliku od skupstina.
Pisem nastavak kada ga bude na ove teme :slight_smile:

Ja nemam poverenja u reciklažne kontejnera. Imam veće poverenje u eko kese, posebno što sam nekoliko puta posetila pogon Gradske čistoće na jednoj opštini i videla da na jedno mesto odvajaju sve kese.
Uvek predlažem saradnju sa sakupljačima iz solidarnosti, a i zato što znamo da onaj ko otkupljuje sigurno i koristi taj otpad.
Čini mi se da flaša može da se postavi i bez dozvole, pa probaj makar na svom spratu, a za kutije sačekaj onda neki skup stanara.

Ja videla i odusevila se! :slight_smile:

Upravo sam na Vračaru video tzv. skupljače sek. sirovina koji pustoše reciklažne kontejnere u sred bela dana. A gde taj otpad završi ko će ga znati.