Katastar sta i kako

Zelja i ideja mi je da se u ovoj temi, razmenom iskustava i znanja potpomognemo u borbi sa ovom azdajom naseg odsustva sistema…

1 Like

evo jednog primera: Kupili zena i ja stan u manjoj porodicnoj kuci sa ukupno 3 stana i desava se sledece, komsija iz suterena se obrati katastru sa odredjenim zahtevom, prvostepeni organ mu odgovori u zakonskom roku od 30 dana i odbije njegov zahtev kao neosnovan. Tada se on obraca FAMOZNOM drugom stepenu i tu stvar stane i sada nas zahtev za upisom stoji jer kako su nam odgoorili, prvo mora da se resi njegova zalba. Sve to ne bi bilo tako strasno da se nesto desava, medjutim drugi stepen ne odgovara godinu dana a “poznavaoci” sa sve nasim advokatom kazu da ne postoji rok u kom moraju da odgovore te tako te stvari traju u proseku 2 3 godine??? Dodatno obesmisljava stvar cinjenica da je komsijina zalba potpuno besmislena, ne tice se nas, da ne raspisujem nasiroko… Zakljucak koji se meni namece je sledeci, neko zeli da drugome zagorca zivot i jednostavno, skoro besplatno, svojom BILO KAKVOM zalbom postigne situaciju da na doticnoj katastarskoj parceli bude upisana napomena, sto svi znamo, jako otezava bilo kakvo raspolaganje imovinom i uglavnom je cini nemogucom, jer bi svaki novi kupac zeleo da dobije cistu situaciju u papirima. U nasem slucaju olaksavajuca okolnost je sto mi to ne zelimo da prodajemo pa nam cekanje ne pada preterano tesko, ali se covek ipak zapita “sta ako…”. Ovim putem bih eto voleo da prezentujem gradjanima besmislenost “sistema” kao i da dobijem/ dobijemo mozda neko strucno misljenje od sugradjana ili nacin na koji se to moze resiti u zaista razumnom roku od 2 do 3 MESECA a ne 2 do 3 GODINE…

2 Likes

Pazite. U SAD svaka sednica Senata pocinje citanjem izvestaja sa berze o kretanju cena nekretnina jer je to najbolji pokazatelj kretanja u ekonomiji. Ovde se tome ne pridaje toliki znacaj zato je deo drzavne uprave gde se ne radi previse pretrpan viskom radnika jos i nekompetentnim dok je tamo gde se istinski radi i gde je strucnost potrebna kvalifikovanih radnika malo. To je slucaj sa katastrom. Ogroman je broj predmeta i premalo ljudi. Cak se angazuju i obucavaju za rad i nekvalifikovani zaposleni kako bi se ovaj problem ublazio. Dakle, problem nije do zaposlenih vec do vlasti odnosno organizacije drzavne uprave. Izlaz je formiranje agencije od katastra, samofinansirajuce u kojoj bi se zaposlili pravnici samo sa polozenim pravosudnim ispitom i manji broj geodetskih inzenjera sa iskustvom. Ovaj potreban broj bi se dobio preraspodelom iz ostalih delova drzavne uprave kao i zaposljavanjem. Drugo resenje je potpuna privatizacija prvostepenih poslova tako sto bi se pravni poslovi prebacili na javne beleznike, a geodetski na geodetske organizacije. To resenje je blisko onome sto predlaze Svetska banka u Srbiji. Poslove drugog stepena bi preuzeo Upravni sud koji sada postupa po tuzbama na drugostepena resenja katastra. Ovo je inace pravni nonsens da jedan organ donosi i prvostepene i drugostepene odluke. U Republickom geodetskom zavodu bi ostali samo usko strucni poslovi. Eto, potrebna je samo volja i znanje da bi se problem resio.

Ako mogu da se nadovežem, iako je ovo odavno započeto - ta famozna druga instanca u Srbiji zapravo izgleda da nigde i ne funkcioniše! Svojevremeno sam se žalio na nezakonitu odluku službe za urbanizam u Gornjem Milanovcu toj “drugoj instanci” i nikada na to nisam dobio odgovor, i dan-danas stoji na CEOP-u otvoren predmet. Probao sam i telefonski da dođem do te DU i, naravno, nikad se nije saznalo ni šta je ta druga instanca, ni ko tamo radi. Mislim, čak, da taj zahtev koji sam uputio nije njima ni prosleđen (ako uopšte postoje), jer prosleđivanje treba da obavi prva instanca, na čiji sam se rad i žalio.

Ta žalba je, onda, proizvela da čitav postupak stoji, pa sam onda, nakon 6 meseci, morao da pišem zahtev za odustanak od žalbe, da platim dodatnu taksu za isti, da bi postupak mogao da se nastavi. Postupak je u međuvremenu okončan, ali je predmet i dalje otvoren.

Ova država je potpuni raspad.