Izveštaj Batuta o imunizaciji u 2016

Институт за јавно здравље Србије објавио је годишњи извештај о спроведеној имунизацији у 2016. у коме се наводе доста поражавајући подаци, сумирани овде:

Кao пoслeдицa пaдa квaлитeтa колективног имунитeтa пoпулaциje прoтив oдрeђeних зaрaзних бoлeсти, региструје се спoрaдичнo и/или eпидeмиjскo jaвљaњe вакцинама превентабилних болести (морбили, пертусис) у нaшoj зeмљи, уз кoнтинуирaнo кoмпрoмитoвaњe имунизaциje у стручнoj, општој и рoдитeљскoj пoпулaциjи… нaрушaвaњe трaдициoнaлнo дoбрих резултата обухвата имунизaциjом, кojи из више разлога, бележе најниже вредности у посматраном десетогодишњем периоду. (стр. 4-5)

Разлог због ког би требало да се бавимо овим питањем, независно од тога што је важно питање јавног здравља у Србији, јесу посебно лоши резултати имунизације у градским срединама, укључујући Београд:

Анализа успеха ММР вакцинације по окрузима показује да је обухват испод 95% имало 80% округа, од укупно 25, а најнижи град Београд од 65,2%.
Приказани резултати ММР вакцинације по општинама показују да je 69 општинa (60%) у централном делу Србије имало обухват испод 95% планиране популације и 25 општина (56%) на територији Војводине. Најнижи обухват на нивоу општина бележе Стари Град (35,3%) и Апатин (66%). (стр. 9)

Стопа обухвата варира од вакцине до вакцине, али тренд опадања ММР у Београду, у централним општинама посебно забрињава. Овај процес уопште не би требало да нас изненађује, и можемо га посматрати као део тренда који је почео пре више година у западним земљама, где се одбијање имунизације шири међу образованијим и богатијим слојевима становништва.

Без обзира на то где се у дебати о имунизацији налазите, верујем да је неопходно позабавити се овим проблемом и хитно покренути механизме путем који би се досадашњи однос здравствених установа према родитељима из корена променио, јер очигледно не функционише и води ка озбиљним последицама по јавно здравље.

6 Likes

Pomagaj @srdjan we all gonna die!

Mislim da doktori koji se zalazu za vakcinaciju moraju da odrade najvazniji deo posla ovde. Kao sto rade njihove kolege iz tabora koji je protiv vakcine - izlaze u javnost sa konkretnim podacima zasto se ne treba vakcinisati. Oni moraju izaci u javnost i dokazati da ovi nisu u pravu. Sve sto sam ja do sada cula je bilo tipa “oni su debili, ne verujte im, vakcinisite decu”. Tako da u javnosti mahom ima ovih koji su protiv. Ja imam dete od dve i po godine. Primila je MMR pocetkom godine. Ali, nije mi bilo svejedno da je odvedem zbog sve te price o autizmu, o zabrani MMR-a negde na Zapadu, o tome da je neka majka negde dobila spor jer je dokazano da je MMR povezan sa autizmom njenog deteta… previse je takvih prica, a premalo argumenata protiv. I nije ni cudo sto je situacija ovakva. Druga vazna stvar je ta da se proizvodjaci vakcina ogradjuju od nuspojava, a drzava ne garantuje za njih, ali namece obavezu vakcinacije, sto je suludo ponasanje drzave. Uvezli smo ove vakcine,ne garantujemo da su OK, ali morate da se vakcinisete. A Torlak propada. Ne znam da li na gradskom nivou moze nesto da se uradi, jer je ovo vec alarmantno stanje u koje bi morala da se umesa drzava.

3 Likes

Nema ovde racionalnog pristupa zato što je u pitanju klasična priča o teorijama zavere. Da li ste nekada razgovarali sa ljudima koji veruju da je zemlja ravna ploča? Isti je princip. Sve racionalne činjenice će odbaciti, neke kvazi-argumentacijom a neke mehanizmom odbrane koji važi za sve teorije zavere.

Imam višegodišnje iskustvo u raspravama sa tim ljudima i tu jedino što može da se uradi je da im se jebe sve po spisku onom nenormalnom, retardiranom.

1 Like

Koje bi bile mere koje i sam grad može da uradi kako bi pospešio procenat?
Meni na pamet pada da npr. deca koja nisu vakcinisana ne mogu upisati vrtić.

2 Likes

Ne znam, to je uglavnom teoretsko pitanje budući da nemamo neka iskustva sa zapada na koja se možemo pozvati. Poenta je izvršiti vakcinaciju dece čiji su roditelji toliko bandoglavi da je pitanje da li bi dodatna represija imala efekta ili bi samo dodatno alienizovala decu.

Nešto se svakako mora učiniti, videćemo kakvi će biti rezultati pošto su neke države implementirale takvu ili sličnu zabranu.

3 Likes

Jes Blic, al ima ok infografik

CITIRA GA CELA SRBIJA Doktor JEDNOM REČENICOM zaključio raspravu o vakcinama i zauvek ućutkao sve koji su PROTIV http://www.blic.rs/yfwjyd9

1 Like

Počelo je…

ovo je sustina stvari, moji poznanici, LEKARI, vakcinisu svoju decu ali sasvim drugim vakcinama, dakle sto se mene tice imunizacija DA vakcine koje ova lopovska banda nabavlja NE, kao ni voda sa cesme, kao ni vazduh koji disemo, kao ni vode u nasim rekama… ovde je rasulo, eksperimentisu na nama sa svim i svacim ili nas izlazu raznim rizicima zarad licne koristi i neznanja. Podli Diletanti su na vlasti i upropastavaju nas 300 na sat

1 Like

Ovo nas dovodi do toga da shvatimo koliko su ljudi izgubili poverenje pre svega u drzavu.Gospodin Kon mi se smucio onda kada je bio prisutan virus pticijeg gripa i kada je on bio 25 sati na tv ubedjujuci nas da cemo otprilike svi pomreti ako se ne vakcinisemo.Moja komsinica,dojtorka, mi je samo rekla: “Ja svoje dete necu vakcinisati a ti sama zakljuci”.Sestra iz Nemacke i zaova iz Kanade su me zvale i pitale cemu tolika panika u Srbiji.Tog Kona sam razmisljala da tuzim za izazivanje panike i sejanja straha.Sta se ispostavilo.Drzava je uvezla MALO više vakcina pa hajde da ih utrošimo.Treba li da govorimo o kontroli ili nekontroli toga šta u Srbiju ulazi,gde nam je Torlak i ko je kriv što je narod izgubio poverenje u institucije i drzavu.Nisam pristalica nevakcinacije ali smatram da je ovo dublji problem i da ga treba resiti.

5 Likes

Video sam da su @srdjan i @bojana_mala imali interesantnu prepisku na FBu pa mozda da podele. :slight_smile:

Mogu ja da pišem i više od toga ali džabe pošto evo i ovde ima ljudi koji su popušili tezu da bi vrsni stručnjaci kao što je Kon uložili svoju reputaciju zarad interesa uvoznika vakcina.

Te godine je mnogo mladih ljudi u svetu, pa i kod nas, umrlo od posledica infekcije AH1N1 a što se NE dešava sa ostalim sojevima. I siguran sam da bi njihovi članovi porodice danas voleli da su poslušali Kona. A to što vi ne znate nikoga da je imao komplikacije od virusa gripa ne znači da iste ne postoje, pošto sam siguran da čak iako ne znate nikoga ko boluje od AIDS svaki put koristite kondom kad se jbte sa malo poznatim osobama.

1 Like

B92: Tribinu o vakcinama u Nišu obeležila “neprikladna izjava” http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=11&dd=25&nav_category=12&nav_id=1329493

Без потврде о вакцини дете не може у вртић


Shared via Вечерње Новости Android app

Lazirani zdravstveni kartoni vakcinacije u NS

http://rs.n1info.com/a360851/Lifestyle/Zdravlje/Provera-vakcinalnih-kartona-u-vrticima-u-Novom-Sadu.html