Izborologija

http://www.novimagazin.rs/vesti/intervju-sasa-jankovic-jedanaest-principa-opozicije-za-slobodni-beograd

Ovi principi su ok. ja bih insistirao na 1. 7. i 11. možda bih dodao i insistiranje na odgovornosti gradonačelnika za rezultate, zabranu stranackog zapošljavanja kao i obavezno sankcionisanje svakakvih marifetluka koji se pojave. Ali ovo je ok.

2 Likes

o izborima i (kratko) o inicijativi na jednom regionalnom portalu:

“Nedostatak iole konkretnih rešenja i prezir prema žrtvama sistema u čijoj su izgradnji učestvovali sada istaknuti kritičari režima naprosto nije formula po kojoj se mogu dobiti izbori, pa ni oni beogradski. Kandidatura inicijative Ne da(vi)mo Beograd, čiji dosadašnji aktivizam mnogima uliva nadu, mogla bi biti signal da se na srbijanskoj političkoj sceni zaista javljaju nove snage.”

3 Likes

Opet o kolonama. Da li mislite da bi imalo smisla napraviti neku analizu izbornih rezultata koja bi eventualno pokazala da ovo nema smisla?

Ne, zato što ne znamo izborne rezultate u kontra-faktuelnom svetu u kom bi opozicija bila drugačija od onakve kakva je zapravo bila. Što ne sprečava neke ljude da govore o tome sa ogromnim samopouzdanjem.

Opozicija može i posle izbora da se ujedini. Problem su samo partije koje su ispod cenzusa. Dakle, sve partije treba da naprave kvalitetne ankete, ako su oko 5% ili ispod 5%, treba da odustanu… Mlade snage nipošto ne treba da idu sa diskreditovanim političarima koji su bili na vlasti.

Ono što međutim, mislim, nervira, npr. Belog, jeste što su sve partije liderske a ne timske. Jasno je da nema napretka bez timskog rada, bez ekipe. Međutim, efikasan tim ne može da se napravi od istrošenih političara.

1 Like

http://www.danas.rs/beograd.39.html?news_id=355990&title=+%26quot%3BDJB+je+na+istoj+strani+sa+SNS%26quot%3B

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=09&dd=10&nav_category=11&nav_id=1302078

Da li se među njima krije NOVI GRADONAČELNIK Beograda http://www.blic.rs/1j0hnmz

Parun: “opoziciji potreban jak storytelling.”

3 Likes

dosta bolje je na tu temu pisao Dinić još u julu (bez ovih čudnih meandriranja o psihologiji navike–ne glasaju ljudi za naprednjake iz navike, bar ne u značajnom broju). vredi pročitati (nadam se da nije ranije kačeno):

http://pescanik.net/nista-i-nesto/

ali ima kod Paruna jedna poenta koja je važna za Inicijativu i ove izbore: ovo da Vučić “radi stvari.” moj je utisak da su ljudi u proseku skloni da vlasti priznaju i uzmu za pozitivno to kad se “nešto radi.” i mislim da će, shodno tome, kad budu imali prilike da se odmaknu od činjenice da ih je ovih dana baš žešće nervirala gužva u saobraćaju, mnogi da gledaju na predizborno raskopavanje kao znak da gradska vlast “bar nešto radi,” (“za razliku od prethodnih”, itd.). lično sam čuo od ljudi koji Vučića i Malog očima ne mogu da vide (ali nisu preterano politički angažovani niti se posebno interesuju za politiku) kako npr. hvale ovo što se radi na Kosančićevom vencu i oko Knez Mihajlove baš zbog toga što “ovi bar nešto rade što pre njih drugi nisu radili.”

nije mi drago da prvi post ovde pišem kritikujući jednu akciju Inicijative, ali ne vidim kako će išta na ovim izborima doneti ukazivanje na nešto što gradska vlast lako može ne samo da podvede pod svoje redovne aktivnosti nego i da računa u svoje pozitivne rezultate. voleo bih da grešim, ali prosto mi nije jasno kakva politička korist može da se izvuče iz toga. ima onoliko jačih i prosečnom glasaču jasnijih razloga da se napada vlast, a mnogi od njih su već u velikoj meri povezani sa identitetom Inicijative (bnv, komunalna policija, Vinča, itd.). rekao bih da bi bilo bolje fokusirati se na takve teme (i gurati slične nove, tipa PKB).

6 Likes

And we have a winner…

Vučić: Narod protiv tajkuna na beogradskim izborima

4 Likes

Rekao je istinu. Svi tajkuni su u SNSu.

2 Likes
1 Like

Verovatno su napravili dobra istraživanja i skontali da Vesić, Mali, Selaković, gle čuda, nemaju baš neki rejting u narodu i da bi bilo vrlo teško mobilisati obične glasače oko nekog od tih imena. Vesić ima auru lopova još iz vremena kada je u ime DSa unakazio KKCZ, FKCZ i finansije grada, Mali ubrzano pristiže Vesićevu reputaciju a Selaković ima harizmu betonske bandere.

U takvoj situaciji im je bolja varijanta da na izborima ponude šarene đinđuve i neku neodređenu mističnu grupu ljudi koja bi kao trebalo da reši stvar.

Pored toga, takvu grupu, bez istaknutog pojedinca, teško je optužiti za bilo šta. Ono, kaže se da je Vesić lopov a oni odgovore da vesić nije kandidat već napredni tim.

Na kraju će, naravno, podvaliti Vesića i naći neko opravdanje za one koji piju takve gluposti.

3 Likes

Meni se isto čini da će ići sa tako nečim, tj. mislim da je scenario kao u Zaječaru vrlo moguć.
To znači da su Šapić, pa zašto ne i Đilas legitimni i poželjni i vrlo mogući partneri koji će u odsudnom času vrlo lako preći na SNS stranu.

3 Likes

Sapic je na keca, to je maltene najavljeno cim su krenuli da ga napadaju mekim napadima i proizvode ga u opoziciju. Plus operativni tim (od kojih su mu mnogi bivse kolege) koji mu dodaju i eto.

1 Like

Kurir ima jake prijave od jutros

Postoji mogućnost da izbori za Grad Beograd ipak budu u 2018, i to krajem januara ili početkom februara. Iako je prvobitno vrh SNS imao plan da se gradski vanredni izbori održe u novembru, kako bi vladajuća većina iskoristila trenutnu razjedinjenost opozicije, sada postoji mogućnost da se održe početkom sledeće godine.

  • Beograđani su tada mahom na odmoru, na skijanju. Naprednjaci znaju da se ne kotiraju baš najbolje u prestonici, pa gledaju da na svaki način okrnje glasače opoziciji. Veruju da će ljudi „iz kruga dvojke“, koji mahom podržavaju Jankovića, tada biti na zimovanju, a teško da će ko prekinuti odmor zbog glasanja - kaže izvor našeg lista.
1 Like