Izborologija

Siniša Mali i Goran Vesić, kažu nisu u trci za mesto gradonačelnika, ali po broju medijskih aktivnosti u poslednjih mesec dana, reklo bi se baš to - da se trkaju.

1 Like
1 Like

Kakav potpuno retardiran tekst … osamdeset peti sa istom pricom

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2017&mm=08&dd=28&nav_category=11&nav_id=1297895

skandalozan intervju juče u Danasu
"neodlazak na kanabe kod Mekalistera budi nadu da ne moramo svi da se postrojavamo pred nižerazrednim evropskim komesarima"

"insistira na izmišljenom genocidu u Srebrenici i nametnutim gej paradama - takav nam gradonačelnik Beograda ne treba. Takvu politiku već imamo sa SNS. Nadam se da u njegovom programu postoji i nešto drugo o čemu možemo da razgovaramo. Siguran sam da bismo se složili oko vladavine zakona, departizacije državne uprave, borbe protiv kriminala i korupcije, i tu smo otvoreni za razgovor sa PSG. Ali, za Beograd nam treba nešto drugo. Dveri kandiduju ideju Beograda kao porodičnog grada, zaštite socijalno ugroženih prezaduženih porodica i oštećenih radnika, kao i decentralizaciju prestonice, kako bi beogradskim opštinama ostajalo više imovine i prihoda u njihovim rukama. "

1 Like

Ideja o referendumu za izmenu Ustava koji se poklopi sa BG izborima:

2 Likes

Onda da naš kontra udar bude referendum za ustavotvornu skupštinu?

4 Likes
2 Likes
2 Likes

“S druge strane, građanska Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd koja se prema internim anketama kotira iznad cenzusa od pet odsto, prekjuče je objavila vodič za građansku borbu. U toj brošuri biračima se pristupa kao građanskim aktivistima koji se upućuju kako da se bore da preuzmu svoj grad od kriminalizovane ekipe koja njime vlada. U vodiču se ističe da je cilj Inicijative mnogo širi od lokalnih izbora, najavljuju se novi protesti i glavni cilj - stvaranje boljeg društva za sve.”

Šta su interne ankete?

3 Likes

Jedino što mi pada na pamet je taj navodni “interni deo” upitnika za naručena i plaćena istraživanja koje agencije ponekad imaju, a koji navodno uključuje i neka nenaručena pitanja, uglavnom za stranke/ličnosti koje ne ulaze u regularni deo upitnika. Pišem “navodno” jer te priče stalno kruže, ja to nikad nisam video niti nekako proverio, ali sam prvi put čuo za to dok sam bio u LS, pa je tako jedan od vodećih iz Ipsos-a malo-malo javljao Borku neke navodne procente za stranku, a po gorenavedenom MO. Kasnije je bilo još takvih priča, u i van stranke. Ne treba naročito isticati da ti procenti nisu imali veze s mozgom kasnije…

7 Likes

Ja mislim da su Interne ankete ankete koje SNS svakonedeljno radi za svoje potrebe kako u BG tako i u SRB. Nema ništa drugo. interne su jer se ne objavljuju

2 Likes

Iz edicije Obraza bez:

1 Like

http://ww.danas.rs/politika.56.html?news_id=355449&title=%26quot%3BBeli+na+lokalu+sarađuje+sa+SNS%2C+a+u+medijima+glumi+opoziciju%26quot%3B

Evo dve stvari, kad se već bavimo “izborologijom” - da ne bude da samo šerujemo tekstove već da o njima i razgovaramo. Moj utisak je da je Danas napravio dva faula u ova poslednja dva teksta, u jednom o Inicijativi, drugom o Belom. Generalno, čitam Danas i podržavam ga, ali očekujem da se standardi podižu a ne da se spuštaju, a kada se tiče izbora i izveštavanja o njima, ovi faulovi imaju svoju ulogu u oblikovanju izborne volje, pa bih najradije voleo da vidim da se do izbora ne ponove.

Prva stvar su “interne ankete” - pitao sam šta mislite da je to, i dobio dva različita odgovora od @Vuk i @Milos. Jedna mogućnost je da govorimo o rezultatima anketa koje sprovodi sama istraživačka kuća “za svoj račun”, a druga da govorimo o anketama koje naručuju različiti akteri a koje nisu predviđene da izlaze u javnost. Skloniji sam da verujem u ovo drugo. Ali to što Danas naziva “Internom anketom” jednostavno ne odgovara stvarnosti. “Interna anketa” se može odnositi samo na anketu koja se sprovodi u nekoj instituciji ili organizaciji, gde ispitanici nisu izabrani da bi predstavljali uzorak na osnovu kog se donose zaključci o stavovima opšte populaciju, već se svi članovi nekog kolektiva anketiraju o temama koje su relevantne za naručioca, a koji bi bio neko telo tipa HR, sindikata, menadžmenta, glavnog odbora itd. To bi bila “interna anketa”. Šta je onda ovo što je objavio danas?

Danas je objavio navodne rezultate anketa koje oni smatraju “internim” jer nisu bile predviđene za objavljivanje. Osim rezultata, o ovoj anketi ne znamo apsolutno ništa. Do sada su internetom kružile tri ovakve navodne “ankete” po kojima je NDB bila na 2%, pa 4% i sada evo ≥5%. Da li bi trebalo da budemo zadovoljni? Ne. Ukoliko ne znamo ništa o metodologiji i okolnostima izvođenja ankete, trebalo bi da je tretiramo kao lažnu anketu. Na ovom kratkom postu 538 imate njihovo objašnjenje o tome kako razdvojiti lažnu ili amatersku anketu od stvarne i profesionalne. Ovako objavljeni rezultati kao što ih vidimo u Danasu ne da ne bi bili ni uzeti u obzir, već se i ne očekuje da bi bili objavljeni u bilo kojoj novini koja teži da bude kredibilna i da ne širi lažne informacije.

Drugi članak je ovaj tekst o Belom, koji se opet oslanja na “izvor” Danasa. Većina tih “insajderskih” informacija nisu nepoznate nikome ko prati lokalnu politiku u Beogradu. Govorim o tome da nema ništa ekskluzivno u informacijama o tome da se Beli sporadično pojavljuje na sednicama, da odbornici imaju porodične veze sa ljudima iz vladajućih partija, da ne glasaju uvek homogeno, kao i o značaju koji je Stevan Vlajić imao u njihovom uspehu. Ništa od ovoga se, verujem, nije ni krilo, već je opštepoznato i lako objašnjivo. Ono što je novo jeste da su ove informacije iskorišćene da bi im se dao veoma negativan ugao, i da bi se Beli na naslovnoj strani denuncirao kao saradnik SNS.

Kritika politike Belog je naravno legitimna tema za bilo koje novine, ali kvalitet ovog teksta je daleko ispod standarda koji bih očekivao od novina kao što su Danas. Koliko se sećam, postoje pravila u novinarstvu koja obavezuju da se koriste višestruki izvori, kao i da se traži komentar ili odgovor od učesnika o kome se govori u tekstu, što naročito važi za kontroverzne teme, a ovo je svakako takva. Prvim pravilom se izbegava mogućnost da jedna nezadovoljna osoba pruži lažne informacije kojima želi da ošteti nekog aktera, a drugim se sama novina štiti od optužbi da je jednostrana i da zapravo služi kao instrument u nekom političkom obračunu. Pošto Danas nije uradio ni jedno ni drugo, nama ostaje da razmišljamo o tome da li je tekst rezultat prvog ili drugog - osvetoljubivog insajdera, ili je delo konkurencije, ali da su posao uradili kako treba, mogli bismo da razgovaramo o sadržini teksta, a ne o faulima koji kao novina prave.

Imam osećaj da će ove pritužbe na račun Danasa naići na dosta loš odziv, jer verovatno mnogo nas misli da bi trebalo da čuvamo kao kap vode na dlanu jednu od retkih novina koja uopšte izveštava o opozicionim akterima i građanskom društvu, a da su ovi standardi nedostižni u zemlji u kojoj živimo. Međutim to što novina postoji i opstaje jeste rezultat poverenja kog se ima u nju, a ona ovakvim ponašanjem to poverenje gubi. Druga stvar je da su standardi o kojima govorim apsolutno dostižni i mogu se svesti na pravilo od tri reči: ne širi laži. Pa ne bi trebalo da je toliko teško?

20 Likes

Evo i odgovora Stevana

http://bit.ly/2xJqSdL

A evo i sutrašnje 2. strane Danasa :slight_smile:

1 Like

Odličan post o anketama. Samo da dodam još jednu jako bitnu stvar. Sve i da postoje najpreciznije ankete, najbitnija stvar koja se vidi iz njih jesu trendovi kretanja.

Druga najbitnija stvar koja znaši strankama jesu problemi koji najviše interesuju i brinu glasače, potrebno je, anketama, njih definisati i kampanju bazirati, između ostalog, na svojim odgovorima na ta pitanja.

Sami procenti ne znače mnogo u ovom trenutku. Sada su bitne druge stvari.

4 Likes

Da pojasnim samo kada sam rekao Interne ankete. Recimo IRI je godinama radio sa Stratedyikom istraživanja sve do ukidanja kancelarije. Oni nikada nisu imali prava da objave rezultate ali su išli levo desno i prezentovali strankama, NVO… kada se takva istraživanja pojave u novinama a gotovo svaki put su se pojavila oni su demantovali jer su imali zabranu iz svoje centrale. Tako da analogno tome verujem da mnogi pokazuju različita istraživanja pojedincima koji onda to objavljuju polovično. Znajući da im Zakon zabranjuje da objave istraživanja polovično mediji onda ih stave kao interna i baš ih briga.
što se danasa tiče potpisujem svaku reč. Meni ta njihova iskakanja nikad ne idu u glavu.

1 Like

PRELETAČEVIĆ DEMANTUJE OPTUŽBE “Za 200 evra prodaju priču da radim sa SNS” http://www.blic.rs/zpxvd3n