Grejanje porodicnih kuca

Evo jednog problema koji dovodi do predloga, naime, radi se o individualnom grejanju u vreme grejne sezone. Upravo pre 10ak minuta sam otvorio prozor da provetrim kad mi spolja udje takav smrad da verovatno DANIMA necu moci da ga isteram iz kuce. Dakle ljudi loze svasta, ili su im neispravni dimnjaci ili kotlovi ili peci, nemam pojma sta ali kada sam izasao na ulicu vidim da se iz jednog komsijskog dimnjaka vije takav dim da ga mozes seci na kocke. Pitanje je sledece, sta se moze preduzeti u takvim slucajevima, da li je to regulisano na neki nacin i ko je nadlezan za to? Ovo dovodi do predloga da se na forumu napravi kategorija INSPEKCIJE gde bi razmenjivali iskustva o tome koja je inspekcija za sta nadlezna i koje su procedure, ukoliko takvo nesto vec postoji izvinjavam se…

2 Likes

Када се ложи дрво углавном нема непријатних мириса. Врло често у нашој средини, када некога мрзи да баца ђубре, убаци пластичне кесе, или пластичну боцу од уља, паклице цигара и слично. Узевши у обзир злоупотребе монопола везано за централно грејање и грејање на гас, као и енергетско расипништво приликом грејања на струју, са моралног аспекта се може гледати кроз прсте онима који користе чврста горива. Изузетно, нека разумна власт би морала да ипак има неку регулацију, и то:

  • Забрана грејања на угаљ у одређеним зонама.
  • Забрана паљења пластике и гуме за све (потребно је имати лабораторију за контролу квалитета ваздуха, узети узорак по пријави, и на основу доказа писати пријаве).
  • Посебни контејнери за пепео, у зимској сезони, а по основу писмене молбе станара и без додатних трошкова на име подносиоца молбе.
1 Like