Anketa NDB Decembar 2020 - Kritika

Dragi NDB, upravo sam popunio vašu anketu. Ono što me je zaista neprijano iznenadilo, pogotovo posle pitanja o delovanju NDB je da nema pitanj o tome sta mislimo da je lose kod NDN. Čujte kritiku. Razgovarajmo i o manama. Ne budite isti. Izgubili ste lepu priliku da saznate kako vas vidimo prilično loše koncipiranom anketom. Nadam se da je to samo previd, a ne i sindrom “pa šta me briga”.

I ova kritika je naravno dobronamerna.

1 Like

Hej, pa drugari bi da zadrže pozitivan vajb! Je l’ treba da padnu u depresiju zbog Vaših dobronamernih sugestija?! To bi moglo loše da im se odrazi na aktivizam i potenciju…

Uz sav rizik da padnu u pretprazničku depresiju, najveća mana NDB je što još nisu sa drugim lokalnim organizacijama stvorili Ne da(vi)mo Srbiju.

1 Like

Valjda je za samozaljubljenost dovoljno da te znaju u kraju. Koga je briga za Stalać i Ćićevac?..

1 Like

Pitanja u anketi pod rednim brojem od 10 do 14 se odnose na vaše mišljenje o Ne davimo Beograd. Na primer, pod 12. pitanjem možete da kažete šta je po vama mana NDM BGD, a kod odgovora postoji opcija i da upišete zaseban odgovor tzv. “otvoren odgovor”, ako nijedan od ponuđenih odgovora nije glavna mana koju biste vi utvrdili kod NDM BGD. Zatim imate pitanje da ocenite rad pokreta NDM BGD, a takođe i da ocenite koliko je NDM BGD pristupačan ili nepristupačan ljudima.
Naravno, tu je i ovaj forum kao permanentna mogućnost komuniciranja članova i simpatizera pokreta.

1 Like

Ne čini li Vam se bar donekle indikativno, Bobi, da ste rubriku “šta najbolje obožavate kod NAS” uspešno popunili eventualnim odgovorima, dočim je za pu-pu-daleko-bilo nedostatke ostala rubrika “razno”?
Računajte ovo kao “otvoreno pitanje”…

Anketa je dobra. Pitanje radni status ne nudi dovoljno opicija. Nema mogucnosti da se neko izjasni kao preduzetnik ili vlasnik d.o.o. Takodje, potenicijano korisno bi bilo znati u kojim sektorima ljudi rade.
Zbog čega nije ostavljena mogućnost da anketa bude popunjena anonimno?

Verovatno stoga što privredu vide kao relaciju između eksploatatora i eksploatisanih, pri čemu su privrednici ovi prvi (sinovi tame), i sa kojima oni (sinovi svetla) ni ne pomišljaju da komuniciraju sem preko nišana…

Da, postoji taj deo. Međutim, tip ankete je zatvoren, dakle dati su samo predefinisani odgovori, a iako je to metodološki lakše za obradu, naprosto NDB ne ostavlja prostora da čuje istinske kritike (koje u svjoj suštini, ako su dobronamerne, uvek pozitivne). Prema tome, nema potrebe da mi implicirate odgovor - i dalje stojim na stavu da je ovom prilikom propuštena šansa da se čuje kritičko, a ne dirigovano mišljenje.

Ponovo, ovo je dobronameran savet vašeg glasača.

1 Like

hahahaha, nadam se da to nije zaista tako.

Meni je radilo posao, iskoristila sam sve mogucnosti za slobodan unos. Ljudi zapravo retko žele da koriste slobodan unos, što mi nikada nije bilo jasno :slight_smile:

Taj “slobodni unos” je nešto poput onoga što su imali na sovjetskim glasačkim listićima - opcija da ne izaberete ništa od ponuđenog, te da Vaš glas bude ignorisan, jer se time niko ne bavi - prosto se saberu i podele predefinisane opcije…

Питање 12: шта је по Вама највећа мана Не да имо Београд?
претпоследње опција: Нешто друго
Ако се изабере, отвара се поље
Друго (унесите одговор)

Ово не личи на “затворен тип анкете”, треба само читати

1 Like

Boljevac il Doljevac… Irak il Iran… Hu givz a šit!

Ako je tako, moja greška, odnosno previd, i povlačim kritiku.

1 Like

Ne vidi se mogućnost upisivanja sve dok se ne odabere odgovor - Nešto drugo. Ni pomislio nisam da odgovorim tako neodređeno.

Šta je tu je, već sam popunio tiket, ovako bi bilo tačnije:

  1. Šta je, po Vama, najveći problem u Srbiji?

Korupcija i stranačko zapošljavanje (odavde bi izbacio “i stranačko zapošljavanje”, to je samo jedan od pojavnih oblika korupcije)

Sve ostale opcije za glasanje su posledica korupcije npr zdravstvo, ekologija, urušene institucije, standard, ahaha umiremodsmehaovde kultura… Posebno odvratan oblik korupcije je u pravosuđu, taj ološ je prva i poslednja linija odbrane svog ostalog ološa, a svako od tih frikova je ostavio dovoljno tragova koga i kako je ganjao a koga nije hteo da “dira” ni po koju cenu. Tu su i oni vona bi mangupi iz policije, bie i štatijaznam agencije što mnogo vole da podmeću/kriju. Sve od vrha do sendvičara, za takve je milost od nula poJena.
Ako se ovo nekom čini surovo, setiti se da je izvesni Obradović sedeo u buvari o našem trošku, a neki izvesniji Vesić ladio jj u apartmanu o našem trošku. Ne mogu te dve grupe na isto mesto, nije prirodno.

  1. i 3. Šta je, po Vama, najveći problem u beogradskoj opštini u kojoj stanujete? i Šta je po Vama, najveći problem u Gradu Beogradu?

Kao i u svim ostalim delovima Srbije, razlike mogu biti samo u nijansama.

  1. i 5. Kako biste ocenili kvalitet javnog prevoza u Beogradu? Šta je po Vama, najveći problem javnog prevoza u Beogradu?

Ne mogu da setim šta sam žvrljnuo u odgovor ali… ako li se stvari rešavaju po redu, kad na red stigne vozni red, mi smo toliko toga rešili da će ovo samo od sebe.

  1. Koji ekološki problem u Beogradu biste istakli kao najveći?

Stavih zagađen vazduh, moglo je bilo šta drugo. Ko od anketiranih može da zna da li je gore ono što trpaju u vazduh od onoga što trpaju u vodu? Svi znamo da zagađivači zagađuju jer njihove šemice i kombinacijice.

  1. Uopšteno gledano, ekonomska i prateća socijalna pitanja (nejednakost, radna prava, stambena prava…) se rešavaju:

Uopšteno gledano, rešavaju se tako što se bilo koja budala usere u gaće na samu pomisao da bude jednakiji od drugih. Samo to preformulisati da zvuči fino i demokraCki.

  1. Po Vama, kako jedno društvo treba da izgleda?

Potpuno otvoreno i slobodno, svako je trovač… ooonaj… kovač svoje sreće.

  1. Ideološki gledano, kako biste najpre pozicionirali pokret Ne davimo Beograd?

Ne znam, ne mogu da procenim.
Nagađam da je šareno, bRez radikalne levice i desnice if ju pliz.

  1. Kako biste ocenili rad pokreta Ne davimo Beograd?

Ne mogu da procenim.
Za neku realnu ocenu bi morao biti u centru zbivanja.

  1. Šta je po Vama, najveća prednost Ne davimo Beograd?

Nepostojanje lidera.

  1. Šta je po Vama, najveća mana Ne davimo Beograd?

Komunikacija sa javnošću.

  1. Koliko je, po Vašem mišljenju, Ne davimo Beograd pristupačan ljudima koji bi želeli da se aktiviraju?

Prilično nepristupačan

  1. Da li ste razmišljali da se više aktivirate u lokalnoj zajednici kroz Ne davimo Beograd, bez obzira da li ste član ili niste?

Da.
I ne samo razmišljao, doneo na noge neku zanimljivu informaciju, konstatovao akutni bolemekitis u prisutnih i napustio objekat.

Progutali ste 15.

  1. Koliko često pratite rad i objave pokreta Ne davimo Beograd? (javni nastupi, društvene mreže, itd.)

Povremeno.
Nekad ređe, nekad češće.

  1. Kojim kanalima se najčešće informišete o radu Ne davimo Beograd?

Onlajn portali.

  1. Sa kim bi Ne davimo Beograd prevashodno trebalo da sarađuje?

I sa lokalnim političkim akterima i sa opozicionim partijama.

  1. Ne davimo Beograd je nedavno uspostavio saradnju u vezi sa nekoliko političkih tema sa strankom Zajedno za Srbiju Nebojše Zelenovića. Kako biste ocenili novonastalu saradnju između NDM BGD i Nebojše Zelenovića?

Uglavnom podržavam.
Ne verujem da tu može biti neke štete, vreme će pokazati koliko je saradnja korisna.

  1. Ne računajući Ne davimo Beograd, koja politička opcija Vam je najbliža?

Druge lokalne organizacije (Lokalni front i sl.)

21 - 26 Po meni, potpuno besmislena pitanja.

Ajte i vi ostali, baš me zanima koliko se poklapamo.

Pitanja 11 i 12 imaju opciju za otvoren odgovor. Odaberite odgovor “nesto drugo”, a nakon toga vam se otvara opcija da upisete vase misljenje po principu “otvorenog odgovora”.

Da, nisu ubacene sve opcije radnih statusa, npr preduzetnik/ca, samostalni umetnik/ca. Sledeci put cemo verovatno staviti.
Takodje, anketu mozete popuniti anonimno. Nijedan kontakt nije obavezan, njih upisujete opciono, ukoliko to zelite.

Odlično! Ali treba staviti i opciju da se preduzetnik/ca izjasni da li je uslužna ili trgovačka delatnost i eventualno ostavi kontakt i cenovnik, ako kad šta zatreba. Samostalni umetnik/ca može biti likovni/a, konceptualni/a… a predvideti da ne mora biti on ili ona, ostaviti opciju i za ono. Ukoliko nekom zapelo da precizira, ne smeju se zaboraviti opcije: neurohirurg, ošamućivač volova, astronaut, bot, pomoćnik bageriste, zamenik nečeg drugog i nešto treće.
Super i extra što se nakon svega anketa može popuniti anonimno jer ima i onih kojima, pod svojim imenom, nemoš da izvučeš mišljenje ni čupanjem noktiju. Ili da popuni kao pilot, ukoliko ne želi da bude aMoniman.
Kritika je dobronamerna iako po formi ne liči da je tako. Ako se neko uskopisti, povlačim kritiku jer pametniji popušta.

Srećna nova godina svima koji slave do 18h i bez muzike!

Majstore, ovo kao da sam ja pisao. :slight_smile: