Uvek sam voleo strukturalne rasprave, mada umeju da budu zamorne i neproduktivne pogotovu kada se vode usmeno. Ovaj pristup razgovoru je mnogo bolji.
E sad, ono što meni npr nedostaje, a to je možda i posledica mog sad već stečenog konzervativizma koji jeli ide s godinama, je pojam članice/a Inicijative. Ovako mi je malo u vazduhu sam pojam radne grupe - ko je čini, da li ima minimalni broj ljudi, da li se može biti u više radnih grupa? Teško mi ide definisanje pojma radne grupe bez pojma članice/a.
Bez članice/a teško, u našem pravnom okviru, mi ide i odlučivanje unutar same organizacije - jer se ne zna ko i kako odlučuje. Tj ne zna se ko formira radne grupe koje kasnije čine telo za koordinaciju koje te iste radne grupe raspušta. Hm, malo je to cirkularno definisanje…
Takva kakva je predložena struktura jeste moguća i legitmina ukoliko je ad hoc i ukoliko je namenjena borbi protiv nekog akutnog pitanja. Tipa Studentski protest 1996/97. Glavni odbor tog protesta činili su po dvoje pretstavnika svakog od fakulteta koji su kako gde ali kao izabrani na nekim zborovima studenata tj delegirani od strane nekih protestnih odbora koji su aklamacijom izglasani ili samo konstatovani od zborova, kako gde i kako kad. Inicijativni su činili neki tzv pokretači, koje GO nikad nije izabrao. A oni su bili izvršna vlast u SP 1996 97, dok je GO bio tu kao njena šira platforma. I to je tako moglo da fercera dok je postojao neposredni razlog za pobunu. Međutim, kad je taj neposredni razlog prestao, takva organizacija je prestala da bude moguća - kod ljudi je nestao motiv jer je problem rešen. Slično tome je funkcionisao OTPOR samo sa neuporedivo nižim stupnjem minimalnog legitimiteta.
Struktura koja je predložena mnogo više liči na SP 1996/97, ali se plašim da borba koju su @Dobrica.Veselinovic @majkabg, @axa, @Ksenija, @vujo, @54v3tn1k pokrenuli nije borba protiv akutnog već protiv hroničnog problema i zato smatram da je potrebno otići korak dalje u osnaživanju demokratkskog legitimiteta organizacije, spuštajući osnovnu jedinicu organizacije na člana, koji to postaje potpisivanjem pristupnice i prihvatanjem nekih osnovnih načela.
Da znam da to liči na partiju - ali partija nije problematična forma organizovanja. Ono što je problematično jeste što partija u Srbiji usled bespoštedne političke borbe, postane plakat servis svog lidera i servis za zapošljavanje svojih članova - koji joj dobrovoljno plaćaju deo svoje plate nazad.
Želim da verujem i zato i piskaram ovo po forumu, da je drugačija partija u Srbiji moguća. Partija u kojoj se vodi demokratski dijalog o svim društvenim pitanjima, a koja je organizaciono spremna za izborne izazove. I verujem da samo tako ustrojena partija može da pokuša da izvede ovo društvo iz autoritarnog poretka koji je odavno metastazirao i čiji se ropac ogleda u vučićizmu. Demokratsko odlučivanje nije u suportnosti sa kontrolom i efikanošću, već naprotiv jeste forma u kojoj svako ima i pravo i obavezu i da se pita i da pita, a ne samo da poslušno izvršava nelogična naređenja.
Da se iz ozbiljne digresije vratim na pitanje organizacije, čini mi se da je NDM prerasla grupu koja organizuje dobre proteste vezane za rušenje u Savamali, da je postala platforma za reakciju na akutne lokalne probleme, a da je sada, u apsolutnom nedostatku bilo kakvog smislenog opozicionog delovanja na nivou grada, jedino logično da se izgradi kao platforma za pobedu na izborima. A za taj sledeći korak je nužno da se posloži kao izborna mašina, a to podrazumeva jasnu organizacionu strukturu, delegirane nadležnosti i subordinaciju koja je u demokratskim organizacijama posledica izbora a ne dekreta. Izbori su ozbiljna rabota koja traži ipak čvršću strukturu od predložene.