Skupština oktobar 2021

Planiram ovde da ostavim niz poruka.

Radni deo skupštine, u nedelju 17.10 je odlično organizovan. Ko je hteo i mogao da prisustvuje je imao priliku da izrazi mišljenje, da predlog, postavi pitanje. Već smo se svi navikli na online sastanke i mislim da je ispako baš dobro. Svaka čast orgnizatorima, lepo je videti kako se od skupštine do skupštine organizacija formira i napreduje u smislu razvoja demokratskog odlučivanja.

Da se vratim korak nazad, na protest protiv državnog kriminala koji je održan dan ranije. Nije bio nešto masovan, ali sam ponosna što je NDMBGD iskoračio da organizuje ovakav protest i drago mi je što sam mogla da prisustvujem. A zašto nije bio masovan je misterija koju možda neko ko se više razume u ove stvari može da objasni. Ja samo mogu da kažem, na ovako nešto ću da dođem uvek kad mogu, jer je meni od primarnog značaja.

Poenta oba ova komentara, drago mi je što sam sa ovakvim ljudima!

1 Like

E sad, ako izglasamo da izlazimo na izbore i ako izglasamo s kim ćemo da sarađujemo, predlažem da skupimo “argumente” sa kojima ćemo da nastupamo “na terenu”, npr na štandovima pre kampanju.

Ovo što ću ovde da napišem je samo primer, ne odnosi se na Ćutu već ga koristim za primer, .

Zašto sarađujemo sa Ćutom?

  • zato što je Ćuta inicirao jedan od najvećih ekoloških pokreta, za očuvanje reka
  • zato što je Ćuta ličnost koja ume da okupi razne ljude oko ekoloških ciljeva
  • zato što nam je očuvanje životne sredine jedan od najvažnijih ciljeva, isto kao i Ćuti
  • zato što je Ćuta osoba kojoj verujemo da se iskreno bori za životnu sredinu

A kako odgovaramo na kritike, npr zašto niste reagovali kada je na ekološkom ustanku neko pljuvao Đinđića?

  • mi nismo organizovali/kontrolisali ekološku ustanak, mi sarađuejmo sa Ćutom/njegovom organizacijom
  • među desetinoma govornika se potkrade greška, kao npr tom prilikom

Ako bi se unapred pripremile ovi argumenti, pomoglo bi ljudima na terenu da se spreme na pitanja građana. A neka od tih pitanja postavljaju i članovi i ljudi po medijima, tako da već znamo šta su neka od tih pitanja a bolje je da pametne glave razmisle i promisle kako bi ti odgovori mogli da glase i da privuku građane nama, a ne da ih odvrate od nas.

Neki od naših aktivista imaju mnogo iskustva sa raznim osobama i situacijama pa pretpostavljaju da i svi drugi to znaju. Međutim ima puno stvari koje su članstu i građanstvu jednostavno nepoznate, pa ih vredi reći i objasniti na što jednostavniji način.

A sada još nešto o radu “na terenu”. Ima mnogo tema o kojima se ne slažemo svi. Jedno od najbolnijih je Kosovo, ali mogu da budu npr međunarodni odnosi sa SAD ili Rusijom , a može i nešto što je nekom od građana veoma važno, a nama kao organizaciji nije u fokusu. Plašim se da ako bismo sa građanima diskutovali na te teme, da to može da ih odvrati od naše inicijative. Da ne kažem da mi članovi imamo različite lične stavove o tim pitanjima, pa da bi svako mogao da kaže nešto drugačije.

Tako da bi bilo dobro da imamo pripremljen odgovor kad razgovor skrene na te teme, npr:

  • to je veliko državno pitanje, mi smo lokalna organizacija koja okuplja ljude sa zajedničkim stavovima o lokalnim pitanjima
  • mi okupljamo ljude koji o tome imaju različita mišljenja, ali se mi objedinjavmo u borbi za dobar grad/protiv korupcije i kriminala/za očuvanje životne sredine…
  • mislimo da su to pitanja “koske” koje nam bacaju oni koji hoće da se mi građani bavimo stvarima van naše moći, da ne vidimo korupciju i nesposobnost svuda oko nas
  • ja lično mislim to i to, ali se naša inicijativa ne bavi tim pitanjima, već pitanjima zaštite sredine, ravnopravnosti među ljudima, socijalne pravde…

Ovo je samo primer odgovora koje bismo mogli dati, a moj predlog je upravo da ljudi iz medijske grupe ili iz malog i velikog veća smisle kako bi ovi odgovori mogli da glase, pa da se držimo toga tokom razgovora s ljudima na lokalu, odnosno tokom kampanje za izbore.

1 Like

Slažem se Nina.U razgovoru na terenu je vrlo važno imati spremljen jasan odgovor na ova pitanja.I što jednostavniji.