Obavezno srednje obrazovanje

Da li prosečan glasač SNSa može da se ozbiljno zabrine zbog podataka iz prilozenog teksta

1,8 miliona ljudi bez SREDNJE škole!!
30% učenika od 15 godina FUNKCIONALNO NEPISMENO!!

To su izborni rezultati na žalost.

Da li još neko deli moj stav da bi srednje obrazovanje trebalo takođe da bude obavezno?

1 Like

Apsolutno, ne samo da bi trebalo srednje obrazovanje da bude obavezno, već bi i visoko obrazovanje trebalo da bude besplatno mada je to teško u ovakvim okolnostima. Ljudski kapital je najveće blago jednog društva. Takođe, kvalitet obrazovanja bi morao da bude mnogo bolji. Ali sticanje znanja nije jedina stvar koja je potrebna, ono što fali našem društvu jesu uslovi za razvoj kulturnog i moralnog aspekta ličnosti, bez kojeg neka osoba može sa formalnim obrazovanjem u najboljem slučaju da bude samo poluintelektualac. Usled nepostojanja uslova za jedan takav razvoj duha moguće je i sasvim izvesno, osvrćući se na vaše prvo pitanje, da postoje ljudi koji neće uopšte da se zabrinu zbog takvih poraznih podataka, jer su u stanju da sagledaju samo lične kratkoročne interese.

U Južnoj Koreji je niže srednje obrazovanje (tri godine) obavezno. Imaju i još tri godine višeg srednjeg obrazovanja, koje nije obavezno.

Kada govorimo o obrazovanju i kvalitetu obrazovanja, ne možemo a da ne govorimo o ekonomskim faktorima. Rezultati PISA testova govore da najveći broj funkcionalno nepismene dece dolazi iz 20% najsiromašnijih porodica, a siromašna deca po sposobnostima zaostaju čak dve školske godine za svojim bogatijim vršnjacima!!
Dakle, formalno obrazovanje ne može da pokrije razlike koje pravi siromaštvo. Deca iz bogatijih porodica jednostavno imaju mnogo više resursa za vaninstitucionalno obrazovanje i razvoj.

Ja dragi moji mislim, zapravo tvrdim da ova ekipica na vlasti dramatično NEMA PREDSTAVU šta da radi sa svim ovim stvarima o kojima mi pričamo na ovom forumu. Oni jednostavno ne znaju šta će sa tim. Nemaju pojma ni o čemu, zadržavaju se na nekakvim plitkim polurešenjima. Haos.