Ne damo Sportsko selo

Ovom objavom želim da raskrinkam način na koji je otet parkić Sportsko selo, u Deligradskoj ulici.

Otet je ponajviše od roditelja male dece sa Savskog Venca i Vračara, koji su činili 90% posetilaca parka. Verovatno zbog “zavučene” pozicije, park nisu posećivali slučajni prolaznici, a i udaljenost stambenih zgrada ga nije činila interesantnim za vlasnike pasa. Povrh toga park je noću bio zaključan pa nije bilo cirkanja i gluvarenja na klupicama (nemam ništa protiv pomenutog, ali imam protiv nehigijene koja je sastavni deo, a ne mora da bude)

Elem, dok pišem ovaj tekst pokušavam da premotam hronologiju i da time možda spasim neke ljude koji doživljavaju javna dobra “zdravo za gotovo” i ne vide matricu po kojoj se ovaj vid otimačine odvija:

  • najpre su zakatančili ograđeni fudbalski i košarkaški teren “zbog renoviranja”

  • par meseci posle toga su ceo park stavili pod mekanu opsadu - nema table o gradilištu, ali tu i tamo se štema pločnik, klupe se demontiraju, onda dođe kamion sa peskom i istovari se na stazu itd itd

  • par nedelja kasnije ceo park se zatvara, bez table, bez obaveštenja samo portir koji “ništa ne zna - obratite se opštini” fazon

  • pozoveš opštinu oni te šalju da zoveš sa jednog na drugi broj a nezvanicno ti kažu da se park renovira za proleće

  • onda se na kapiji pojavi odštampan A4 papir da se park renovira do aprila sledeće godine (2019.) mi skinemo lanac i uđemo - sutradan su tu batice iz privatnog obezbeđenja i novi lanac sa katancem

  • cele zime i proleća 1 do 2 radnika nešto raduckaju po parku i naravno kad dođe taj april sve je kako je i bilo, samo još i zaraslo u visoku travu. Kapija više nije zamandaljena, ali park je sada opasan jer su svuda razbacane armaturne šipke, započeta oplata betonskih pločnika, koševi tj konstrukcije oborene, iskopani kanali za instalacije dubine 1m itd itd

(poenta je da ljudi kažu jbg i da prestanu da dolaze)

Tad sam oformio fb grupu seljaci iz sportskog sela, malo su ljudi lajkovali ali slaba vajda od akcije nema ništa

A ne znam ni kako bismo akcijali - vremena imamo samo između 10 uveče i pola 8 ujutru :slight_smile:

2 Likes

Problem je to što mi ne znamo kako se nositi sa ovim stvarima. Ovo se dešava malo ovde, malo onde. Ljudi nisu stručnjaci, ne znamo kome se obratiti, ne znamo koja je zakonska osnova da se borimo protiv toga i eto.

Savski nasip - otima se malo po malo, nema praznog mesta da se vidi reka, sve su zauzeli splavovi. Nelegalni, kradu nam pogled, kradu vodu i struju, zagađuju reni bunare, podrivaju nasip.

Saobraćajnice - u bloku 45 se pre više godina sazidala zgrada na servisnom putu paralelnom sa ulicom Jurija Gagarina. Par godina je bila dvospratnica (prodavnica škoda automobila) sada je višespratnica, dograđuje se još jedan deo. Na volšeban način je privatni put sa parkinga zgrade dobio semafor. U toku vanrednog stanja je na mestu gde se nalazi zgrada postavljen znak obaveznog skretanja levo, a jedini put levo je ulazak u parkig te zgrade. Znači ode jedna traka za smer pravo.

Zelene površine nestaju, zagrađuju se, grade se zgrade bez dovoljno parkinga a i bez dovoljne saobraćajne infrastrukture.

Inicijativa bi mogla da osnuje grupu koja se bavi ovim, koja bi proučavala regulativu i davala savete lokalnim grupama šta da rade u sličnim situacijama, otimanje zajedničkih resursa.

2 Likes

Nisam pravnik, ali pretpostavljam da bi trebalo podneti prijave protiv NN lica (u zvaničnoj formi, ne tel.poziv!) zbog uzurpacije javnog dobra itd itd. Na taj način bi istražni organi imali osnov (tj obavezu) da preduzmu nešto, ili ukoliko ne preduzmu, da postoji pisani trag na osnovu kojeg će da odgovaraju ako npr prekršaj zastari. Naravno, preduslov je da izgube političku zaštitu, ali i to će se valjda desiti :slight_smile: jednog dana.

Moj predlog Inicijativi je da naprave uputstvo kako se ovo radi, i da to iskoriste kao “magnet” da privuku ljude koji bi nešto da preduzmu a nemaju vremena i izgubili su poverenje u političku borbu na višem nivou.

Imam jasnu viziju kako da se ovo sprovede u delo, i mislim da bi u kombinaciji sa “pešadijskim” naporima koje ulažu ljudi iz Inicijative, multiplicirali rezultat na duži rok.

1 Like

Novosti su imale članak o tome pre koju godinu:

Valjalo bi da napravimo neki bar prilog / vest o tome.

Grupa Savski venac, javi se! @Pitula