Čiji Novi Beograd? Razgovor o organizovanju i građanskim borbama

Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd poziva vas na razgovor organizovanju i građanskim
borbama na Novom Beogradu i promociju brošure “Kako se borimo? Vodič za
učestvovanje u promeni grada” u velikoj sali opštine Novi Beograd,
Bulevar Mihajla Pupina 167 u četvrtak 21.9 od 19 časova.

Na događaju želimo da se osvrnemo na slučajeve građanskih borbi protiv
neželjenog razvoja na Novom Beogradu, sa posebnim fokusom na skorašnje
proteste u blokovima 44, 70a, 8a i 9a povodom planova za izgradnju na
zelenim površinama, protest protiv izgradnje pumpe u bloku 45, kao i
dugotrajnu borbu za očuvanje Savskog nasipa.

Takođe, na ovaj način otvaramo novo poglavlje u radu Inicijative Ne da(vi)mo Beograd i građanima i građankama Novog Beograda prezentujemo dokument koji sadrži plan delovanja u narednom priodu, i služi kao svojevrsni putokaz kako se zainteresovani mogu uljučiti u naš rad.

Pored principa kojima se vodimo, načina i pouka dosadašnje borbe, tema kritike i otpora, vrednosti za koje se zalažemo, u brošuri se nalazi i mapa ugroženih prostora Beograda i
budućih žarišta građanske borbe, kao i okvirni plan kako ćemo se u budućnosti zajedno boriti za promenu našeg grada, te šta su planovi Inicijative Ne da(vi)mo Beograd za predstojeće lokalne izbore u Beogradu.

Na događaju će govoriti:
Ivan Milošević (@ivke) - Blokovi.com
Dušan Čavić (@sedamdeseti) - novinar, filmadžija i aktivista iz bloka 70

Ksenija Radovanović (@Ksenija)
Radomir Lazović (@majkabg)
Dobrica Veselinović (@sekretar1)
Inicijativa Ne da(vi)mo Beograd

8 Likes

Super da je krenulo da se ide po opštinama, nadam se da će okupljanje biti uspešno. Htela sam samo da podelim par zapažanja sa prošlih promocija koja možda neće biti od pomoći za ovaj dogadjaj jel je već sutra, al možda za ubuduće. Primetila sam da su ljudi uglavnom sedeli I pričali sa ljudim sa kojima su došli i u istim grupama su i odlazili. Bilo je par ljudi koji su došli sami prošli put i oni su otišli dosta brzo. Nešto što je nama u nekim drugim grupama dosta dobro funkcionisalo je da smo na svakom javnom dogadjaju imali tim “greeter-a”- ljudi koji prate ko ulazi I kad dodje neko nov pridju da se upoznaju I da upoznaju tu osobu sa ostalim članovima grupe. To ovako moze da deluje beznačajno ali ljudi krenu da se aktivnije uključuju kad počnu da se osećaju kao deo zajednice. Nama je uvek bilo pravilo da mi koji smo članovi duže vreme na javnim dogadjajima i druženjima nikad ne pričamo i ne sedimo jedni sa drugima vec isključivo sa ljudima koje ne poznajemo da bi oni kreniuli da se osećaju kao deo grupe. Još jedna stvar koja je dobro funkcionisala su bile diskusije u malim grupama kao deo razgovora. Tako se ljudi upoznaju, i osećaju se aktivnije nego kad samo upućuju pitanja govornicima.

11 Likes

Bio sam veceras na promociji (covek u narandzastoj majici) i mogu reci da sam veoma zadovoljan i atmosferom i diskusijom. Cekamo se u MZ Blok 70 a u medjuvremenu smo tu online, pozz. svima

8 Likes

Hvala. U mesnim zajednicama cemo ostaviti vise vremena za diskusiju.
Javljamo datum uskoro, ocekujte nesto pocetkom oktobra.

3 Likes

Hvala na info, vidimo se.

1 Like

@Aleks - Odlična sugestija, to će svakako morati da bude jedan od elemenata organizovanja budućih događaja ovog tipa.
@Unda - Veoma mi je drago što se ovo onlajn okupljanje povezuje sa “oflajn” dešavanjima. Naredni događaji u MZ bi trebalo da imaju zapisnike koji će biti postovani onlajn za sve ljude koji nisu mogli da prisustvuju.

7 Likes

indikativno je bilo da se ubacila grupa ds/a i cini mi se pokret socijalista/par ona plava a on crn-sa pitanjem ko je platio put za bec? a opet sa druge strane gledao sam kad izlaze pre vremena kapirajuci da su dosli da nesto cuju a nikako nisu culi nesto sto bi mogli da koriste u propagandi protiv skupa.mesovit sastav a dosta je bilo iskrenih gradjana koji hoce da podrze zakonske promene.za pocetak dobro,moderator dobar, na visini zadatka.predlog,po mz napraviti anketu problema koji gradjani mz prepoznaju svaki dan prolazeci kroz svoj blok.

3 Likes

Da li smo spremni da se, na ovim druženjima, koristimo i realnim populizmom?
Da li smo spremni da građanima predočimo stvari koje su već urađene ili popravljene isključivo zahvaljujući građanskoj inicijativi (putem prijava i predstavki za različite komunalne probleme)?

Naravno, važno je predočiti i inicijative koje (još) nisu uspele zahvaljujući verovatnim dogovorima i ustupcima nadležnih organa.

2 Likes

Apsolutno. Mada mi se čini da je to više tematska stvar, a ne teritorijalna? Tačnije, rekao bih da npr. tema tipa “Inspekcije i reševanje prijava problema građana” ipak zaslužuje zaseban događaj.

Ne znam, evo razmišljam: u razgovoru sa nekim komšijama sam saznao da većina nema dobru predstavu o tome kako se rešavaju određeni komunalni problemi. Mi znamo da se određeni broj kvarova sanira tek po prijavi građana, za njih je bilo iznenađenje kada su saznali da je to neko od građana (ja u ovom slučaju) prijavio i insistirao da se nešto popravi. Za mene je bilo iznenađenje da je svest o tome na prilično niskom nivou.

2 Likes

Da, poznat mi je osećaj.
Meni je to interesantno i sa aspekta željene inovacije tj. razvijanja partnerskog odnosa države i građana (civilnog društva).
Preveli smo jedan tekst na tu temu, pa baci pogled: https://issuu.com/ministarstvoprostora/docs/ka_drugacijem_gradu_print/14

2 Likes

Tonski zapis tribine

5 Likes