5g mreža u Srbiji

Kada se kaže “5g mreža”, čini mi se da je prva asocijacija neka od gomile vesti o uticaju nove tehnologije na zdravlje. O ovoj temi se u poslednje vreme mnogo govori, a zapravo je jako malo proverenih informacija.

Tako je, online peticija pokrenuta pre nešto manje od godinu dana pod nazivom “Peticija PROTIV 5G mreže u Srbiji” sakupila preko 12000 potpisa. Peticija se oslanja da lažnu vest da su u Holandiji nađene stotine mrtvih ptica koje su preminule od posledica 5g testiranja.
Skoro su se na Fejsbuku pojavile još dve netačne informacije o štetnosti 5g tehnologija po ljudsko zdravlje:

Sa druge strane iz Svetske zdravstvene organizacije kažu da, do sada, ne postoje naučna utemeljenja tj. istraživanja koja bi potvrdila eventualni štetni uticaj 5g mreže po zdravlje.

5g tehnologija doneće nam ogromne brzine i pouzdanost, što će otvoriti mnoge mogućnosti: od igranja igrica i korišćenja zahtevnih programa konektovanjem na tuđi “jači” računar, preko autonomnih vozila, tzv. Interneta stvari, sve do ogromnih napredaka na polju medicine. I ko zna šta još.

Naravno, sve to pod uslovom da se u međuvremenu ne pokaže nepovoljan uticaj na živi svet, ali ne pomoću opskurnih naslova, lažnih vesti i teorija zavere.

3 Likes

Hm, ne znam. Ja iskreno mislim da je pitanje zdravlja građana kao i njihove strepnje da li ovo može negativno da utiče na zdravlje ljudi sasvim na mestu. I da se na to mora razumno odgovoriti. Problem je što se ne prave ozbiljne emisije o ovome ili barem nisam na njih nabasao, u kojem bi se sve novine objasnile građanima koji ne moraju da imaju stručno znanje. Pošto nema takvih emisija onda su građani perepušteni uticaju različiti mračnih delova youtube-a i šarlatanskim emisijama.

I veoma važno je zapravo pitanje o upotrebi savremene tehnologije za praćenje i nadzor ljudi.

1 Like

Jedan fin članak na tu temu: https://www.bbc.com/serbian/lat/svet-49596977

1 Like

Naravno @robert, slažem se da ljudi imaju puno pravo da postavljaju pitanja, i da se za zdravljem ne igra. Konstantno se vrše istraživanja, i relevantne organizacije redovno izbacuju izveštaje, i nema tih negativnih efekata o kojima bruji fejsbuk i mračne rupe jutjuba. Evo još jednog teksta na engleskom jeziku kao mythbustera lažnih vesti i netačnih informacija: https://medium.com/@petarpopovski_51271

2 Likes

Budo, hvala! Naravno da ti verujem i naravno da znaš daleko više o ovome. Ti si student master studija elektrotehnike (hohoho da otkrijem delimično tvoj identitet). Ti znaš da su o ovome rađena ozbiljna istraživanja i znaš gde možeš da nađeš rezultate i prikaze tih istraživanja. Ono na šta sam želeo da ukažem jeste da većina ljudi nema dovoljno znanja ni o ovoj materiji, prosto nisu te struke, niti gde mogu da se informišu. A većina gleda televizije sa nacionalnom frkvencijom, a to znači Pink, Happy i RTS. Tu u najmanju ruku nema dovoljno obrazovnog sadržaja (zasigurno ne na ovu temu). A nažalost ima puno šarlatana, uključujući i RTS. I uporedo sa tim građanima ostaje njihov kružok na Facebook-u. To su izvori informacija. I ovo govorim ne da bismo očajavali, nego da bismo uradili ono što moramo. I sam se retko upuštam u takve stvari, ali mislim da bi ti kao uspešan student ETF, neko ko se razume u ove stvari i svakako zna gde može da pronađe relevantne informacije trebalo da širiš prave informacije i znanje, kako ovde na forumu, tako na FB-uku, a tako i konstantnim smaranjem svih ljudi oko sebe, uključujući i neznance u autobusu. Za početak, hajde prevedi jedan tekst gospodina na kojeg si mi ukazao. Evo zajedno sa tobom ću prevesti, a ti odaberi prvi tekst.
Može?

2 Likes

Može, i sve se slažem, osim toga da sam student master studija. Ima do mastera još pola godine :stuck_out_tongue:

3 Likes

Borba protiv lažnih vesti na internetu da 5G izaziva koronu, a da je leči sirće http://rs.n1info.com/SciTech/a586985/Borba-protiv-laznih-vesti-na-internetu.html

2 Likes

trenutno sam još uvek protiv uvođenja 5G, a evo par osnovnih razloga:

  • tehnološko rešenje koje još uvek traži svoj problem, dakle još uvek ne postoje realne potrebe za tim brzinama protoka podataka (nije namenjena građanima već biznisima i industrijama od kojih se uglavnom pominju zdravstvo, automotive i energija, ali ne i praktične primene osim da će bolje raditi autonomna vozila i brže raditi nadzor i prepoznavanje lica haha…)
  • iziskuje kompletno novu infrastrukturu sa mnogo gušćim rasporedom baznih stanica (kraći su talasi)
  • potreba se fabrikuje na osnovu ekonomske / marketinške i geo-političke trke
  • ugroziće neutralnost interneta jer tehnički omogućava ‘seckanje mreže’ (network slicing), što uvodi nove odnose između provajdera i biznisa - primer, netflix ili facebook otkupe svoj ‘kanal’ super-brzog protoka što drugi servisi nemaju novca da plate, pa se ubija konkuretnost

ja sam tokom GPRS faze imao potrebu za bržim netom, pa sam tokom 3G imao još blagu potrebu za 4G, ali sad baš više nemam potrebu za bržim netom od 50/50 mbps što većina operatera isporučuje, pa stoga mislim da će kupovina i uvođenje nove infrastrukture biti na teret cene usluga krajnjih korisnika. kada platimo novu infrastrukturu, ona će biti najznačajnija opet velikim tehnološkim kompanijama i razvoju ‘pametnih gradova’ što je zapravo drugi naziv za prikupljanje ogromnih količina podataka i korišćenje istih za potrebe marketinga, nadzora i upravljanja.

zato je moja teorija da se sve ove teorije zavere sa uticajem tehnologije na zdravlje i okolinu zapravo plasiraju od strane malih interesnih grupa da bi maskirale realne razloge da sprečimo implementaciju vrlo suvišne tehnologije u ovom trenutku koja će nam presaturisati okruženje i etar.

evo i jedan izvor za ‘network slicing’ i ostalu problematiku:

5 Likes

Hvala na ovom uvidu. Skroz zanimljivo.

zdravo, prvi post, slucajno na ovu temu, preleteo forum i obradovao sam se jezgrovitosti flp posta.

jedina teorija zavere u koju verujem je da postoje ljudi, interesne grupe, koje ili fabrikuju ili provociraju teorije zavere ne bi li skrenuli paznju sa realnih problema pojedinih topica, pojava, ideja, tehnologija.

primer, ici cu tako daleko da cu reci da je i problem zagadjenja, ekoloski i socijalni, fino uvucen u temu ‘globalnog zagrevanja’, igrajuci prosto na kartu da uvek postoje naucnici (naucnici kao nosioci neprikosnovene religije progresa) koji ce reci (iskreno ili placeno) da to (gz) nije bas tako, da to nije lako dokazati, itd. Time se ocigledan problem zagadjenja gura u kompleksni svet naucnog dokaza. Strogost (opravdana) principa nauke da neka ideja prodje od teze do dokaza/zakona/principa, deluje u ubrzanju koje zivimo kao oklevanje, nesigurnost, manipulacija, kod prosecnog idiota. (‘nisam ni znao koliko ima idiota na svetu, dok nisam otisao na internet’ Stanislav Lem). Umesto ociglednog problema udisanja auspuha, imamo sad politicki spektakl.

u slucaju 5g ( ili4g ili 3g) ne postoje realne studije koje se bave celokupnim kumulativnim spektrom zagadjenja, postoje samo parcijalne studije koje treba da pokazu izolovani uticaj na mali set problema i rezultuju zakljuckom da je (uprosceno) nesto ispod ili iznad nekih parcijalnih standarda.

evo postavimo 5g po svetu, sem nebuloznih igranja igrica i skidanja filmova, sto je jos ekstremniji nivo pasivizacije i idiotizacije, pominju se i navodno opipljive koristi tipa telemedicina i pametni auti, koji jedino imaju smisla, mogu da postoje, ukoliko vektori kapitalizma/spektakla/otudjenja budu jos jaci. prostije, da nema toliko bolesti koje su proizvod progresa, ne bi bilo ni potrebe za tako progresivnim ‘resenjima’ kao sto je telemedicina.
o policijskoj drzavi/planeti necu ni da trosim reci.

poenta je da isti oni koji sjebavaju svet, nude stalno nova resenja kako da svet ‘poprave’, ‘poboljsaju’, ‘unaprede’ ne bi li promenili nista.

5g ce zahtevati okean novih uredjaja koji ce ekstrakcijom resursa dodatno podstaci unistenje, sve to uz nepostojeci plan resavanja problema otpada u koji ce se svi ti uredjaji posle par godina pretvoriti (planned obsolescence).

jedino u cemu se ne slazem sa flp je da je internet neutralan, kao sto nijedno orudje ili tehnologija nije neutralno u istoriji civilizacije. zato sto je relativno novo, razvija se pred nasim ocima, imamo potrebu da ‘verujemo’ u njega kao sredstvo ‘oslobadjanja’. ili sto rece neko naivnim idealistima iz pokreta slobodnog softvera ‘ok, lepo, softver je (kao) slobodan, a hardver?’

malo sam u zurbi kuckao, izvinjavam se ako je razumljivost trpela, treba da drzim detetu cas.

3 Likes

Uradila sam malo istraživanje o ovome po netu i zaključak mi je da ne treba brzati sa uvođenjem 5G.
Švajcarci su ograničili rad 5G dok se ne ispita štetnost: https://www.ft.com/content/848c5b44-4d7a-11ea-95a0-43d18ec715f5
Izgleda da baš i nema nekih naučnih istraživanja koja bi mogla pouzdano da tvrde da 5G nema štetan uticaj na zdravlje, bar ja nisam uspela da nađem, ako neko zna da ona postoje, molim neka podeli.
S druge strane, izgleda da su glavni interesi u igri geopolitička trka između Amerike i Kine, pošto Kina, tj. Huawei trenutno dominira u proizvodnji internet opreme, a Amerika ih optužuje za zadnje namere (špijunaža, tehnološki rat) i pokušavaju da privole Evropu da ograniči korišćenje njihove tehnologije. O tome ima dosta tekstova, npr: https://news.sky.com/story/huawei-the-company-and-the-security-risks-explained-11620232
I New York Times članak “China’s Dominance of 5G Networks Puts U.S. Economic Future at Stake, Barr Warns”
Nisam baš ubeđena da se u ovoj trci trenutno neko mnogo brine o potencijalnim štetnim posledicama dugoročne radijacije po zdravlje građana. Svakako mislim da prvo treba sačekati rezultate istraživanja.
Naravno, to da se korona virus širi preko 5G je totalna nebuloza.

Delić o 5G mreži: Oni koji ne razumeju razvijaju teorije zavere, građani će imati korist http://rs.n1info.com/Video/Info/a596877/Delic-o-5G-mrezi-Oni-koji-ne-razumeju-razvijaju-teorije-zavere-gradjani-ce-imati-korist.html

Odličan komentar, dodao bih još da niko ne pominje povećanje zagađenja zbog dodatne potrebe 5G za energijom. Nisam baš nigde video da se to pominje, ni neku analizu da li se energetske potrebe mobilnih mreža zbog 5G uvećavaju ili smanjuju. Mislim da je to veoma važno. Uostalom, ako ćemo da dodatno zagadimo planetu samo zato da bi svako kome padne na pamet mogao da emituje uživo video o svojim besmislenim doživljajima, onda sam apsolutno protiv toga.

2 Likes

Da li sve to potrebno?Ako ne znamo kakav je uticaj na čoveka kako možemo da je uvodimo.Jačina geomagnetnog polja Zemlje je veoma mala 0,2 do 0,6 gausa.Jačina ljudskog biopolja je još manja.To znači da su sva živa bića veoma osetljiva na elektrozagađenja od dalekovoda, baznih stanica i drugih frekvencija.