1312 - zaustavljanje pešaka radi legitimisanja

Ne znam da li ovo spada ovde ili u saobraćaj, ali primetio sam da zadnjih nedelja skoro redovno, po danu, satima stoji policijsko vozilo na uglu Ibarske i Ustaničke na Dušanovcu i 2 policajca zaustavljaju redom prolaznike i legitimišu ih. Onima koji nemaju ličnu kartu, pišu kazne. Ja mislim da je to potpuno besmisleno ponašanje i ne znam kako i da li je ovakvo delovanje regulisano.

Sigurno jeste regulisan jer svako kod sebe mora da ima ličnu kartu, a ako je lice nema sledi kazna. Ne vidim da je neki veliki problem ovde.

i ti onda sediš u kraju u sred dana i tražiš ljudima lične karte, zato da bi ih kaznio ako nemaju?
inače je to s ličnim kartama koje uvek moraš da imaš vrlo neuniverzalna stvar. jasno je da je zakon kod nas, što opet ne čini nužno opravdanim da neko bez razloga legitimiše.

Slažem se sa @54v3tn1k da ne postoji obaveza posedovanja i pokazivanja neke vrste identifikacionog dokumenta u svim evropskim državama. Dok je u najvećem delu kontinentalne Evrope obavezna, opcionalna je u Skandinaviji, Britaniji, Austriji i Švajcarskoj. Ali ne vidim zašto bismo se sada bavili time - iako jeste tema o kojoj može da se priča, ovo je ipak dosta daleko od gradskih politika i nemam osećaj da je neko goruće pitanje.

Ako ne ulazimo u to da li je zakon dobar ili loš, ostaje nam pitanje sprovođenja zakona na koji takođe ukazuješ. Deluje mi kao i svako drugo sprovođenje pravne norme gde se ponašanje građana u skladu sa dispozicijom obezbeđuje samo putem primene sankcije. Niko nam ne objašnjava zašto je dobro da postoji lični dokument, i zašto bi trebalo da ga nosimo, niti nam daje alternativu ukoliko iz bilo kog razloga ne želimo da se povinujemo dispoziciji. Kao takav ni po čemu ne odskače od najvećeg broja zakona u oslanjanju na kaznu kao osnovni instrument kojim se upravlja društvom. Jednostavno, neki ljudi moraju da se kazne da bi drugi ljudi shvatili da je pretnja kaznom realna. Ponovo, problem je mnogo veći od bilo čega čime bismo mogli da se bavimo na gradskom nivou, osim možda kao ukazivanje na loše prakse, i kako stvari ne treba da se rade.

1 Like

slazem se, meni u opisanoj situaciji “bode oci” cinjenica da ti policajci rade to ceo dan? toliko ozbiljnijeg kriminala oko nas, svi smo svedoci, policija kuka kako ih nema dovoljno, a onda legitimisu gradjane bez ikakvog razloga??? pa saobeacajac ne zaustavlja bez vidnog razloga…