Rečnik za povratak Beograda

Predlažem da u sledećoj brošuri imamo neku vrstu rečnika ili pojmovnika koji na jasan i pitak način objašnjava i razrađuje neke od ključnih termina kojima smo se služili ili kojima tek treba da se služimo u povratku grada građanima.

Danas smo se podsetili Investitorskog urbanizma, pojma sa velikog transparenta koji je prethodnica šetalice Ne da(vi)mo Beograd, a koji je sad u fokusu zbog jutrošnjeg protesta protiv izgradnje još jedne pumpe u B45.

To može da bude prvi termin

1 Investitorski urbanizam

Investitorski urbanizam je takvo planiranje grada koje se radi da bi se zadovoljila isključivo želja investotora za profitom, bez obzira na potrebe građana za kvalitetnim životnim okruženjem i često je praćeno korpucpijom, nasiljem i arbitrarnim prekrajanjem zakona.

2 Municipalizam predložio @DraganMicic

(fali definicija)


Predlažite koji bi još termini mogli da budu deo ovakvog pojmovnika…
Ja ću u ovaj prvi post dodavati termine za koje se složimo da bi mogli da dođu u obzir i njihove definicije u skladu sa predlozima i sviđanjima.

4 Likes

Municipalizam je reč s kojom sam se susreo relativno skoro i iako mi je jasno da je u pitanju politički pokret koji za osnovu delovanja ima opštinski nivo, možda bi mogla nekka definicijica da padne.

2 Likes

@Ksenija šta je sa onim vodičem “Volimo Beograd svakog dana” što smo hteli da skeniramo?

6 Likes

Mislim da bi izrazi za koje je potreban “rečnik” da bi se objasnili trebalo da se izbace. Ne očekujem da bi se išta promenilo kod ljudi čija je podrška NDM neizvesna, a ni kod onih koji već podršku daju. Jasna mi je originalnost i kreativnost koja se potencira ovim pojmovima, samo mislim da bi trebalo da se cilja više na ljude koji su neodlučni i malo udaljeni od priče, koji rečnik neće čitati a neće moći ni da razumeju nejasne pojmove :slight_smile:

1 Like