Oživljavanje napuštenih javnih prostora

@Ksenija pogledaj ovo, dosta je interesantno. :slight_smile:

@sedamdeseti čiji blok? :slight_smile:

moj savet ti je da im tražiš po zahtevu za info isto. navedeš broj ugovora i godinu iz koje je i ko su potpisnici. i da je po članu tom i tom predviđeno plaćanje naknade i da tražiš da ti dostave info da li i koliko plaćaju.
nije mi jasno, plaćali, ne plaćali, šta ćeš onda?
ja bih pre sa tobom i ostalim zainteresovanima osvešćivao blok o tome šta i kako će značiti ako se tu dignu stambene zgrade (predviđaju spuštanje dalekovoda pod zemlju). generalno nemam ništa protiv te ideje ukoliko grad obezbedi još neki dom zdravlja (u 44om zakazuješ 10 dana unapred kod dr opšte prakse), ukoliko dete može da ti ide u vrtić u bloku (vodio sam sina godinu dana u blok 38 zato što u bloku “nema mesta”) i ukoliko bi postojao metro za prevoz do grada, pošto je i ovako motornog saobraćaja sve više i više.
dakle zadovoljite naše potrebe za javnim ustanovama, najefikasnijem i najbržem javnom prevozom, pa onda da pričamo. ustvari radio bih na buđenju svesti komšiluka za eventualan otpor interesu kapitala kada do njega dođe, a doći će pre ili kasnije.

1 Like

Prvo, mislim da nije svejedno da li plaćaju ili ne plaćaju zar ne :slight_smile:
Jednostavno, mislim da je važno da li ENJUB ispunjava svoje obaveze ili ne.
Drugo, slažem se sa tobom da to nema veze sa daljom “sudbinom” ovih parcela, ali možda može da posluži prilikom osvešćivanja sugrađana iz bloka. Recimo, Dragi sugrađani da li znate da su ove parcele date u zakup privatnoj firmi još 1991…plaćaju toliko i toliko ili ne plaćaju ništa od tad i tad , pokrenimo akciju da se ovaj ugovor raskine i raspiše novi konkurs za izgradnju nečeg korisnog na ovim parcelama itd itd.

Hvala na savetu i predlozima, obaveštavaću vas o daljem razvoju dogadjaja.

2 Likes

slažem se, dobra ti je ideja! piši kad dobiješ odgovor, pa možemo u dejstvovanje

2 Likes

Super, bravo! Tu smo ako treba neka pomoć!

1 Like

Još uvek čekam odgovor o tome koliko ENJUB plaća i da li plaća naknadu za korišćenje zemljišta, ali sam u medjuvremenu Direkciji za izgradnju poslao sledeći upit:

Poštovani,

Sledeće parcele u Bloku 70 na Novom Beogradu godinama stoje prazne i neiskorišćene:

  • katastarski broj parcele 5089/11 KO Novi Beograd (investitor “ENJUB”)
  • katastarski broj parcele 5089/11 KO Novi Beograd (investitor “ENJUB”)
  • katastarski broj parcele 5089/12 KO Novi Beograd (investitor “ENJUB”)
  • katastarski broj parcele 5089/13 KO Novi Beograd (investitor “ENJUB”)

Budući da je preduzeće ENJUB dobilo gore navedene parcele na korišćenje još 1991. godine i da na njima nisu izgrađeni nikakvi objekti, zanima me da li Grad Beograd planira da navedene parcele iskoristi na neki funkcionalan način i izgradi neke objekte koji će biti od koristi građanima Novog Beograda.

Da li postoji mogućnost da stanovnici Bloka 70 podnesu peticiju sa konkretnim predlogom kako bi navedene parcele mogle da se iskoriste?
Da li je razmatrana mogućnost da se raskine ugovor sa preduzećem “ENJUB” i da se za navedene parcele raspiše novi konkurs, pri čemu bi stanovnici Novog Beograda imali priliku da učestvuju sa predlozima za idejno rešenje?

Srdačan pozdrav,
Dušan Malešević

Evo šta je Direkcija odgovorila:

Poštovani,

Predmetne katastarske parcele u prethodnom periodu dodeljene su na korišćenje preduzeću ENJUB DOO, koji je u katastru nepokretnosti upisao pravo korišćenja.
Za realizaciju sadržaja na prostoru koji obuhvata predmetne katastarske parcele, potrebno je da se obratite preduzeću ENJUB DOO.

S poštovanjem,

Direkcija za građevinsko zemljište i izgradnju Beograda J.P.
+381(11)20-41-300 [email protected]
Njegoševa 84, 11000 Beograd, Srbija | www.beoland.com

Sad, ja se stvarno ne razumem u ovu gradjevinsko-imovinsku materiju. Da li neko može da pomogne i da kaže da li postoji osnov da se pokrene pitanje raskidanja ugovora sa ENJUBom i da se vrati Gradu?

Eh da, nevezano samo za ovu temu, u jednom od ranijih mailova Direkcija za izgradnju me je obavestila da je u fazi izrade Nacrt plana detaljne regulacije bloka 70. Da li je moguće da javnost bude u to uključena i na koji način?

pa daće ga na uvid u skupštini grada i moći će građani da primedbuju
javiće nam žbirovi ovde kad kad stigne na uvid

2 Likes

Naravno da Direkcija nije odgovorila u zakonskom roku da li i koliko ENJUB plaća za ove parcele. Upućena je žalba Rodoljubu, čekamo ishod.

1 Like

Evo jednog interesantnog filmića: https://www.youtube.com/watch?v=LsiH4Jh6y14

4 Likes

“Kako to misliš skejt klub?”… :-):-):slight_smile:

Dobio sam neke papire iz Direkcije, naravno po nalogu Rodoljuba. Poslali su gomilu nekih ugovora, aneksa i sporazuma o kompenzaciji, ALI samo do 2003. godine!!!
Dakle, nisu mi dostavili nikakvu dokumentaciju koja se tice placanja naknade za koriscenje gradjevinskog zemljista za poslednjih 14 godina.

Sta je sada ispravnije, da pitam Direkciju sta je sa dokumentacijom za poslednjih 14 godina ili da obavestim prvo Rodoljuba o tome, jer mi kao nisu dostavili kompletnu dokumentaciju?

Inace, u ugovorima iz 2003. godine se vidi da je planirano da se na ovoj parceli izgradi garaza :frowning:

Iz nekog našeg iskustva, Poverenik se bavi da li ste dobili odgovor, ne ulazeći u njenu istinitost/ispravnost, pošto je to tema za upravni postupak.
No, ja bih rekao da probate oba puta. :slight_smile:

U pravu ste, u petak su me zvali iz kancelarije Poverenika i pitali da li sam dobio papire. Na kraju su mi predlozili da ponovo uputim Direkciji za izgradnju precizan upit da zelim presek stanja do decembra 2017. godine, pa ukoliko me ponovo iskuliraju da ponovo kontaktiram Poverenika :smiley:
Što sam ja i uradio i sada čekamo još desetak dana.

U medjuvremenu sam se obratio i Sekretarijatu za imovinske i pravne poslove, jer su on nadlezni za kontrolisanje koriscenja parcela. Obavestio sam ih da parcele stoje prazne i da li postoji mogućnost da se raskine ugovor sa ENJUBom i raspiše novi konkurs za te parcele, kako bi se izgradilo nešto korisno za gradjane. Naravno, pitao sam i da li bi im neka peticija pomogla u tom pogledu, u smislu da se građani izjasne šta bi želeli da dobiju na tim parcelama.
Čekam odgovor, pa javljam.

3 Likes

Ovi ljudi u Gradskoj upravi se stvarno sjajno zabavljaju!
Preko Šabića sam pritisnuo i Sekretarijat za imovinske i pravne poslove da mi dostave podatke o tome kolika je naknada za one parcele i da li Enjub redovno plaća. Odgovorili su da nemaju te informacije i uputili me nazad na Direkciju za gradjevinsko zemljiste i izgradnju Beograda :smiley:

Onda ja malo kopam po netu i naletim na Odluku o naknadi za korišćenje građevinskog zemljišta (Beograd) i tu jasno piše da se negde od 2005. godine naknadama bavi Uprava javnih prihoda tj. da se to sada provlaci kroz porez o imovini. Medjutim zanimljivo je sto se iz Odluke jasno vidi da je Direkcija za gradjevinsko zemljiste morala da zna da se time bavi Uprava javnih prihoda.

Somovi jednostavno nisu hteli da mi kazu, simple as that!!

Krećem dalje, na web prezentaciji Sekretarijata za javne prihode Grada Beograda nema NITI JEDNE JEDINE mail adrese za kontakt!! Ludilo :slight_smile:
Tako da sam bio primoran da pošaljem pitanje preko onog online formulara PITAJTE GRADSKU VLAST na sajtu Grada.
Nadam se da će odgovoriti.

Da li neko zna šta se u praksi dešava kada se probije rok za privodjenje zemljišta nameni?

3 Likes

Slušao sam Dušana Pavlovića iz DJB u Zumiranju i izneo je jedan zanimljiv predlog, koji bi trebalo i Inicijativa da podrži. Dakle, radi se o oporezivanju i striktnoj naplati poreza na neizgradjeno gradjevinsko zemljište u smislu da iznos bude kao da je tu nesto izgradjeno. Pogotovo za parcele koje decenijama stoje prazne, a neko bi nešto mozda tu korisno izgradio.
Kao što su parcele pored moje zgrade u Bloku 70, kao što je Paspaljev Akva park itd, itd.

Ja sam kao potpuni laik za gradjevinsarstvo i urbanizam za ovih desetak meseci koliko se bavim ovim parcelama, shvatio koliko je to zamešateljstvo od propisa, koliko je netransparentno i neuredjeno pitanje.

Uopšte me ne čudi što gradske vlasti čine sve da mi ne daju informaciju o iznosu nalnade i o evidenciji plaćanja za parcele u Bloku 70. Vrlo je verovatno da ćemo kad tad doći do podatka da se radi o ogromnoj propuštenoj dobiti koju je Grad svesno propustio da ostvari.

1 Like

Konačno je i Sekretarijat za javne prihode Grada Beograda morao da odgovori (preko Šabića naravno), ali izgleda da je u pitanju još jedan ćorsokak. Naime, kažu da je tačno da je taj Sekretarijat nadležan za naplatu poreza na imovinu za neizgrađena građevinska zemljišta (od 2014. se valjda ne plaćaju naknade za korišćenje), ali da oni po Zakonu nisu dužni da vode evidenciju o plaćanju za svaku parcelu, te takvu evidenciju i ne vode, tako da ne mogu da mi daju tražene informacije.

Može li mala pomoć od nekog ko se malo više razume u ove stvari? Pravnici, građevinci, arhitekte…?
Da li ovo znači da je sistem tako napravljen da mi ne možemo da utvrdimo da li korisnik neizgrađenog građevinskog zemljišta plaća Gradu naknadu za to (bilo kao naknadu, bilo kao porez itd.)?!

3 Likes

Želim da naglasim jednu publikaciju koja po meni predstavlja primere lokalnih ekonomija na bazi zadruga. Takođe smatram da ako idemo sa modelima korišćenja javnog dobra treba da ponudimo i pravce delovanja osim “javni prostor pripada aktivistima, udruženjima” . U malim zajednicama previše je objekata koje su pod stečajem ili pripadaju državi koja ne zna šta da radi (u Prijepolju postoji prostor koji je pripadao Poreskoj dok nije prebačena u opštinu, sad je taj prostor sa otvorenim prozorima namenjen vojsci i to za neki odsek vojske za kulturu) . Sa napomenom da ignorišite potpis Davida Camerona na prvim stranicama Compendiuma prosleđujem vam ovaj vrlo koristan britanski primer kako se stvaraju incijative orjentisane oko kolektivnog upravljanja. https://issuu.com/architecture00/docs/compendium_for_the_civic_economy_publ

1 Like

Stigao je jos jedan odgovor od Grada (preko Šabića naravno). Izgleda da su podaci o poreskim aktivnostima po Zakonu tajni podaci, ali da nije tajni podatak ako neko preduzeće probije granicu od 20.000.000 dinara duga.
Naravno, ENJUB je probio tu granicu. Ovo preduzeće, zaključno sa aprilom ove godine duguje nešto preko 21 milion dinara za porez na imovinu!!

Ovo sasvim sigurno znači da praktično ne plaćaju ni nadoknadu za korišćenje neizgrađenog gradjevinskog zemljišta.

Šta sada? Kako naterati preduzeće koje grca u dugovima da troši resurse na održavanje zapuštenih parcela koje zvanično koristi?

Ovo je sistemski problem, jer ćemo sve češće imati probleme poput Paspaljevog akvaparka.

1 Like

Svakako bi privremena upotreba bila korisnija od ovakvog stanja.