Oživljavanje napuštenih javnih prostora

Napuštenih javnih prostora u gradu je mnogo. (Ali da li imamo noviji presek stanja? www.javniprostori.org propo). Predlog je da grad i opštine mapiraju postojeće javne prostore koji se ne koriste, objave te podatke, pozovu formalne i neformalne grupe i pojedince da se prijave za privremeno korišćenje. Prostori za koje postoji interesovanje bi trebalo da budu bezbedni i trebalo bi im dati minimalnu funkcionalnost. Sledi potpisivanje kratkoročnih do srednjeročnih sporazuma o korišćenju i ciklično ponavljanje.

1 Like

Kul! (otvaranje podataka!)
Možda bi bilo dobro da se uz te neophodne i tehničke zadatke sprovodi skretanje pažnje na te prostore kroz njihovo neformalno iskorišćavanje (npr. gerila piknik)?

1 Like

Da u pravu si, deo kampanje trebalo bi da bude koncentrisan na napuštene prostore. Zagreb je Naš je radio nešto slično.

Ministarstvo prostora je pokrenulo http://www.spacebook.rs/ portal koji bi trebao da mapira potrebe/mogućnosti.

Pored toga, interesantno je štivo publikacija “Ko i kako raspolaže javnom svojinom”: https://issuu.com/ministarstvoprostora/docs/ko_i_kako_raspola__e_javnom_svojino

4 Likes

Spacebook izgleda fantastično, no mi se čini da mu treba još kontenta. Kako bi bilo da Ministarstvo prostora povremeno podseti pratioce na društvenim mrežama da portal postoji? Ja ga sad prvi put video (nažalost).

5 Likes

@vujo @Dobrica.Veselinovic Pokušao sam da iskopam na ovom linku sa dokumentima zakonski osnov za sprečavanje pojedinaca ili grupa da urade nešto pozitivno za javne površine/prostore i ne uspeh. Da li možda znate postoji li?

Ideja koja nije skupa, a izuzetno je praktična je farbanje, čišćenje, zakucavanje golova, održavanje svih sportskih terena i dečijih igrališta u užem lokalu članova NDMa. 50% finansirao bi član ili grupa NDMa, a drugih 50% skupljanje na nivou bloka/kraja. Konkretan, jednostavan plan, u kom bi svi parkovi dobili isto (da bi nabavne cene istih korišćenih materijala bile povoljnije). Realizacija NDM. So… bezbedno&lepo je ideja. Šta mislite?

5 Likes

Da, super ideja.
Doduse bilo je bizarnih situacija gde su gradjani uredili neki deo (npr. Napustenu zelenu povrsinu @DraganMicic ti si imao takav slucaj u Borci?) pa dobijali kazne.

Svakako je igra na granici legalnosti, ali je krajnje legitiman cin.

Mi smo u bloku 22 krenuli sami da sredjujemo medjublokovske povrsine (za sada samo ciscenje), ali planiramo opseznije akcije na jesen.

2 Likes

Plan za opsežnije akcije?
Da sinhronizujemo detalje i uradimo to kao jednostavan, usputni, projekat svako u svom kraju?

2 Likes

Ja bih rekao takticki po krajevima. :slight_smile:

1 Like

Druga je to stvar bila. Nije u Borči bilo. To je uradio vlasnik lokala na nbg sa livadom pored, a onda je komunalni inspekor došao da mu piše kazne.

Kvaka je bila u tome što ej u pitanjju bio privatni investitor pa su skapirali da mogu da mu naplate kaznu.

A pre desetak godina je važilo da zelenilo ne dira rastinje koje su građani sami posadili. Po Borči se svašta sadilo.

Tako da, ne znam zakone ali ako kao Inicijativa to radimo, verovatno da će doći do nekog kleša. Što opet ne znači da ne treba. :slight_smile:

5 Likes

Možda ovaj mail koji sam dobio od službenice Direkcije za zemljište i izgradnju Grada Beograda može da pomogne da se razjasne neke stvari:

Поштовани господине Малешевићу,

Према Одлуци о комуналном реду („Сл. лист града Београда“, бр. 10/11, 60/12, 51/14, 92/14, 2/15, 11/15, 61/15, 75/16, 19/17) о уредном стању површина у јавном коришћењу* које се налазе унутар или између стамбеног, односно пословног блока или између зграда, као и других површина које су доступне већем броју грађана, дужни су да се старају власници, односно корисници тих површина, ако другим прописом града није другачије предвиђено.
У овом случају Дирекција није власник катастарске парцеле 5089/11 КО Нови Београд.

*Површине у јавном коришћењу, у смислу одредаба ове одлуке, су површине које планским документом нису одређене као површине јавне намене, а доступне су већем броју грађана, као што су изграђене и уређене саобраћајне и зелене површине унутар и између блокова зграда, између зграда, унутар отворених тржних центара, колонаде, пасажи и сл.

С поштовањем,
Марина Виторовић.

I nakon toga još jedan:

Поштовани,

  1.  У надлeжности Дирекције је реализација саобраћајница са пратећом инфраструктуром, као и зелених површина које су планом дефинисане као јавне површине. КП 5089/11 се према Плану генералне регулације грађевинског подручја седишта јединице локалне самоуправе-град Београд („Сл. лист града Београда“, бр. 20/16) налази у осталим површинама (мешовити градски центри), а не јавним површинама.
    
  2.  Власник земљишта је дужан да се брине о уређености парцеле до привођења парцеле намени. Увидом у Катастар непокретности се констатује да Град Београд није власник предметног земљишта.
    

Dakle, kako sam ja skapirao, prvo je potrebno utvrditi da li je neko zemljište javna površina ili mešoviti gradski centar. Zatim, ukoliko je mešoviti gradski centar, u Katastru proveriti da li ima vlasnika ili korisnika. Ukoliko se kao korisnik/vlasnik vodi Grad, verovatno se može podneti neki zahtev za privremeno korišćenje. To bi bila skroz bela varijanta :slight_smile:

5 Likes

Evo interesantnog članka sa preporukama za bolje korišćenje prostora u javnom vlasništvu:
http://www.blog.urbact.eu/2017/09/17-hacks-to-make-the-most-of-public-property-in-your-city/

(ceo dokument je na: http://newideasforoldbuildings.eu/wp-content/uploads/2017/08/NIFOB-Guidelines-on-better-use-of-vacant-public-property.pdf)

Mislim da bi ovaj javni prostor trebalo obnovti a očiglednu nebrigu prema njemu nekako potencijalno iskoristiti kao adut na lokalu.
Nalazi se u ulici Patrijarha Joanikija kod broja 20:

3 Likes

Prostor u Bloku 70, između “zelenog” kineskog TC i Jurija Gagarina 33b.

Prijavljeno Sekretarijatu za inspekcijske poslove. Odgovorili prvo da je korisnik ENJUB DOO, pa prosledili Direkciji za izgradnju Grada Beograda da proveri vlasništvo, ovi rekli radi se o “mešovitim gradskim centrima”, u toku je upis vlasništva RS.
Ponovili dopis Sekretarijatu za inspekcijske poslove i tražili da primoraju ENJUB da održava tu džunglu, dobili odgovor pre 20 dana da su prosledili Opštini Novi Beograd na dalju nadležnost. Pisali opštini, još uvek ne odgovaraju.
Pisali u medjuvremenu Gradu i Republičkoj direkciji za imovinu RS i tražili informacije od javnog značaja u vezi sa ugovorima sa ENJUBOM za ovu parcelu, niko ne odgovara. Čekamo da istekne mesec dana pa da pišemo čika Rodoljubu :smiley:

Ima li nekih ideja za ovaj prostor?

4 Likes

predlažem da dignu dva terena za odbojku na otvorenom. parcela bi se javnom namenom spasila od komercijalizacije. + što nema odbojkaških terena na otvorenom, a mi smo i zemlja odbojke blah blah blah… ako nekome pada na pamet još nešto ovog tipa, a da je tih sport i da može da bude outdoor, zgrade su na 30 metara odatle… dakle ne skejt park, na žalost

2 Likes

Malo je nezgodna lokacija za sportski teren zbog blizine ulice sa jedne strane i vrlo “živog” parkinga sa druge strane.
Kad smo već kod tog parkinga, tu svakog vikenda, kad odu preprodavci kući, ostane tona otpada, uglavnom odbačene ambalaže.
Više puta smo pisali Gradskoj čistoći, ali stalno dobijamo glupe odgovore tipa "hvala vam što nam pišete, radimo u skladu sa našim kapacitetima :slight_smile:
Možda pre neki punkt za reciklažu ili nešto u vezi sa tim. “Eko park” nešto, nek neko od drugara arhitekata razradi malo ovu ideju :slight_smile:

3 Likes

Ovde ima dosta primera za inspiraciju>

Ovde prvo mora da se reši problem ENJUB :slight_smile:
Ovaj prostor stoji ovako prazan i neiskoriscen najmanje od 2007. godine, ja sam neposredan svedok tome. Bas me zanima sta pise u Ugovoru sa Gradom u koje svrhe je dat na koriscenje ENJUBu. Ako deset godina ne rade ništa pametno tu, mora da postoji način da se izvrsi pritisak na Grad da se taj ugovor raskine i da se krene u pregovore za drugačije koriscenje tog prostora.

1 Like

Gosn Šabiću, živ bio još sto godina. Juče sam uputio Povereniku žalbu o “ćutanju uprave” i gle čuda, već danas mi stiže mail iz Gradske uprave, pitaju me na koju adresu da mi pošalju kopiju ugovora, kažu nemaju mogućnosti da skeniraju dokumenta, buahaha

2 Likes

Ovako stoje stvari, pomenuta parcela i još nekoliko parcela u blizini (zapravo čitav prednji pojas bloka 70 neposredno do ulice Jurija Gagarina) je data u zakup preduzeću ENJUB još 1991. godine !! Zapravo, to zemljište je građevinsko i 1991. je grad raspisao konkurs za izgradnju stambenih zgrada. ENJUB je pobedio na konkursu, ali očigledno nije izgradio sve zgrade. U ugovoru piše da su imali rok od 180 dana da naprave sve zgrade, a da su nakon toga u obavezi da plaćaju naknadu za korišćenje zemljišta kao da su zgrade sazidane. Iz ugovora se uopšte ne vidi do kada oni mogu da drže te parcele pod zakupom i da ništa ne grade.
Sada nameravam da od Grada tj. Direkcije za izgradnju tražim informaciju o tome da li i koliko ENJUB plaća zakupninu ovih parcela.
Značila bi mi nečija pomoć u formulaciji tog zahteva, tako da ću da okačim ugovore ovde, pa ko je zainteresovan može da mi pošalje poruku.

ENJUBzavod.pdf (1017.4 KB)
ENJUBstaro.pdf (2.8 MB)
p05.pdf (778.8 KB)
p03.pdf (1.2 MB)
p04.pdf (962.0 KB)
p01.pdf (1.1 MB)
p02.pdf (1.1 MB)

1 Like