Kvalitet vazduha

Oprostite, jel moze neko tumacenje ovih EU standarda. Hemicari, fizicari, anyone?

Stanje vazduha možete pratiti na: http://aqicn.org/map/belgrade/#@g/44.8026/20.4593/14z. Ovih dana je najveća zagađenost bila od PM 2.5 čestica, koje su dosta sitnije od PM 10, i kod kojih slabo pomažu regularni filteri za vazduh. Zagađenje je na svu sreću palo u poslednjih par sati. Sličnu stvar radi i AirVisual aplikacija (https://airvisual.com) gde možete naći i listu merenja u drugim gradovima. Obe stvari imaju mapu, pa se može videti i šire okruženje. Ubedljivo najgora situacija ovih dana je bila u Tuzli i okolini, Prištini i Skoplju.

4 Likes

Protesti zbog zagađenja vazduha danas u Prištini (skorlujte kroz fotogtrafije na vrhu stranice): http://kosovotwopointzero.com/en/united-air-pollution/

1 Like

Ove maske su 15din komad…samo kazem!

2 Likes

@Helena_P postoje neke ideje, javljamo uskoro

3 Likes

Jako dobro je izgledao ovaj protest :slight_smile:

2 Likes

Evo iz Skotske nam stize New toolkit empowers citizens to tackle environmental pollution

New toolkit from University of Dundee and European partners helps citizens capture environmental data themselves to solve local problems with pollution
Grassroots groups across Europe have been using low-cost data collection technology to stimulate local government change
Initial toolkit print run of 3,500 and free to download today

https://www.dundee.ac.uk/news/2018/new-toolkit-empowers-citizens-to-tackle-environmental-pollution.php

2 Likes

Pozdrav svima, ponovo pale deponiju u Vinci ! U Mirijevu ne moze da se dise !!!

Više od polovine vozila u Srbiji ili čak 1,2 miliona emituje nepropisnu količinu izduvnih gasova, što znači da već najkasnije za dve godine neće moći da prođu tehnički pregled ako ostanu u takvom stanju.

Ovo je rezultat pooštrenog tehničkog pregleda vozila u Srbiji koji se primenjuje od 5. jula prošle godine i na kome su kontrolori, između ostalog, beležili emisiju izduvnih gasova na svakom automobilu.

I došli su do zapanjujućeg rezultata - čak 1,2 miliona od ukupno 2,2 miliona vozila zagađuje više od propisanog. Na sreću vlasnika vozila, prekoračenje dozvoljene količine izduvnih gasova zvanično se toleriše do 5. jula 2021. godine, odnosno samo se evidentira, a ne sankcioniše. Promeniti uredbu i iskljuciti ta vozila iz saobracaja.

Ovaj tip zagadjenja nema nikakve veze sa izduvnim gasovima koje ispustaju automobili. Celo naselje Visnjicka Banja je prekriveno gustim belim dimom koji vizuelno pdseca na maglu i smrdi na spaljenu plastiku. Namerno sad spaljuju djubre na deponiji jer u ovo doba godine ima najvise magle i izmaglice i na taj nacin pokusavaju da nateraju ljude da pomisle da se radi o magli. Dodjite u Visnjicku banju ili Mirijevo da udahnete taj toksicni vazduh i da se sami uverite u ovo sto sam napisao.

Upravo sam se prijavila na sajt posto sam proverila da li iko pise o deponiji u Vinci… Evo i fotografije iz visnjicke banje. Da, deponiju pale sve vreme, a prica o automobilima, izduvnim gasovima i malim kotlarnicama je samo pokrivalica za paljenje deponije. Svako ko zeli moze da se uveri u to, tako sto ce doci u visnjicku banju, na kraj mirijeva, velikog sela…smrad spaljene plastike ce vam sve reci.

1 Like

Ciao Ivo . Pa ja koliko nešto površno znam , za nas ovde jedino realno rešenje ,a ako želimo da budemo u kontaktu sa realnošću ,jeste da od Madjara krenemo da iznajmljujemo osiromašeni uranijum (što pre iz razloga što oni sada kreću u tu priču i ne znam zašto ,ali jeste bitno da odmah i mi sudelujemo u startu ) , da krenemo kao pioniri u nuklearnu tehnolgiju, i da nam cilj bude nuklearni reaktor- jel da , koji po najnovijoj teh se pravi na nekih valjda 500-700 m dubine (znaš ono gore krave pasu , a dole, baš u dubini n. reaktor - strava ilustracija može da se napravi …:slight_smile: , i još da dodam da je to najčistiji, i najsigurniji izvor energije kojim smo ovladali . No , bilo lepo da neko iz struke kaže nešto na ovu temu. Pozdrav

Kako je ovih dana? Vidi li se neki dim?
Merenja pokazuju da pojedini delovi grada budu prekomerno zagađeni nekoliko sati. Pre neki dan je čak i uz jak vetar bilo visoko zagađenje.

1 Like


Na ovom sajtu mozete za celu Srbiju ukljucujici Beograd da pratite

2 Likes

Hvala.
Pogledajte i našu aplikaciju.

2 Likes

Jedan dobar prikaz povezanosti zagadjenja vazduha i veče smrtnosti od Corona virusa

Sam’ da javim, ovo naziva neostvarenim i zlobnim svakog ko je protiv zagađenja:

Daleko od toga da verujem kako ovaj humor u uniformi može, osim svojim postojanjem jel, da uvredi bilo koga normalnog… al nije loše pribeležiti i ovu sortu zagađenja, kol’ko da se ne zaboravi.