Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

"Избор управника стамбене заједнице
Ко може бити управник стамбене заједнице?
Свака стамбена заједница има управника. Управник стамбене заједнице може бити сваки власник посебног дела. Уколико је власник посебног дела овластио члана породичног домаћинства или закупца да врши његова права као члана скупштине, у том случају и та лица могу бити изабрана за управника."
http://stanovanje.gov.rs/pitanja-i-odgovori.php link ministarstva

Pozdrav narode!Slučajno sam nabasao na ovu stranicu tražeći odgovore na moje novonastale probleme.

Prošle nedelje sam najzad dobio komplet potvrde i papire da sam legalno registrovan upravnik u svojoj zgradi.Iinače agonija oko toga traje od prošle godine kad je Država pucala sama sebi u nogu sa neadekvatnom pripremom terena pri donošenju novog zakona o stanovanju i donela isri bez napravljenog Registra.
Obzirom da je stan u mom vlasništvu a niko od ostalih stanara nije bio motivisan da se uhvati u kolo sa ovim odlučio sam da to ja preuzmem pa šta bude.

Manje više sam informisan oko osnove ali sad se javlja problem naplate za čišćenje i održavanje zgrade.
Uspeo sam po povoljnoj ceni da organizujem čišćenje zgrade preko privatne firme kojoj bi se vršila isplata preko računa zgrade.

Večina stanara je glasala(13 od 23) i donela odluku da se unajmi povoljna firma i da se na račun zgrade uplaćuje mesečno 580 dinara od čega bi 280 išlo na troškove čišćenja a ostatak bi se koristio za servisiranje zgrade.

Sad moje pitanje je na koji način da se stanari koji nikad nisu učestvovali na sastancima i nikad se ne odazivaju molbama privole da plaćaju čišćenje i održavanje zgrade što je i zakonski određeno? Tj. ko je nadležan za takve stvari i kome se obratiti na opštini Zvezdara?

Koliko sam shvatio, te vlasnike treba prijaviti komunalnoj inspekciji.
Pošto je sve ovo novo baš me interesuje kako će oni reagovati.
Mislim da prvo upozore vlasnika, a onda sledi kazna od 5000 din. minimum.

1 Like

Sinoć je u Rakovici organizovana tribina i pozvani su upravnici zgrada da prisustvuju.
Očekivala sam da će nam biti predočeni mehanizmi, date instrukcije šta treba, šta može i sl, s obzirom da je ovo ipak jedna novonastala situacija za sve.
Ako vode opštinu kako su juče vodili sastanak jasno mi je zašto smo tu gde jesmo.

Generalno, dva sata se odgovaralo na lične probleme ( konkretne zgrade ), a nisu se davali odgovori na nejasnoće sa kojima se svi susrećemo. Žali Bože provedenog vremena uzalud.

Uspela sam da postavim pitanje koje je slično pitanju koje je postavio Miroslav, dakle, šta sa stanarima koji ne plaćaju.
Pravnica mi je odgovorila da postoje namere da se organizuje uplata i investicionog održavanja preko Infostana, odnosno GS (?!?!? ) pa će se time obezbediti uplata, a na moje pitanje šta ako moja zgrada ne želi ugovor sa GS koji je mehanizam naplate, ona je slegnula ramenima i taj “sleg” sam ja shvatila kao šta da vam radim kad nećete preko GS.
Takođe je potvrdila da nisu tačni navodi da možete da prijavite komunalnoj inspekciji takve osobe ( koje ne plaćaju ).

Nakon svega sinoć sam ozbiljno zbunjena.

Takođe, ispred mene je sedeo čovek koji je profesionalni upravnik ali nije bio raspoložen da podeli svoje znanje. Rekao mi je samo da pročitam zakon ( jer kao upravnik moram biti upoznata sa zakonom ) i da takve situacije mogu da se reše donošenjem Pravila vlasnika. Možda će Buba znati nešto više da nam kaže.
A iz njegovog izlaganja sam došla do zaključka ( ne tvrdim da je tačno ) da profesionalni upravnici i mi koji volontiramo kao upravnici nemamo ista ovlašćenja.

2 Likes

Inače da prenesem moje iskustvo sa dobijanjem PIBa.
Pošto sam zahtev za registraciju stambene zajednice podneo u zakonskom roku, oni mi nisu automatski dodelili PIB (što sad rade).
Onda sam se ja cimao do Poreske da pišem zahtev i nakon toga ni traga ni glasa od njih, a ni od poštara.
Na telefon se ne javljaju.
Kad sam otišao lično, gospođa mi je uredno uručila rešenje iako su rekli da će stići poštom.

Jasno je da država nije spremna da primeni u potpunosti novi zakon, samo je pitanje kad će biti…

1 Like

Evo šta sam našao u zakonu vezano za ovu temu:

Član 132 - Prekršaj fizičkog lica kao vlasnika posebnog dela
Novčanom kaznom od 5.000,00 do 150.000,00 dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice kao vlasnik posebnog dela, odnosno vlasnik zgrade ako:

  1. se nakon isteka roka propisanog rešenjem inspektora ne pridržava obaveza propisanih članom 14. ovog zakona, a u vezi sa čl. 123, 125, 127. i 128. ovog zakona;

Član 14 - Obaveze vlasnika posebnih i samostalnih delova zgrade
Vlasnik posebnog dela, odnosno vlasnik samostalnog dela zgrade, dužan je da:
4) učestvuje u troškovima održavanja i upotrebe zajedničkih delova zgrade i katastarske parcele na kojoj se nalazi zgrada, u meri i na način određen ovim zakonom;

1 Like

Evo informacije iz prve ruke(komunalni inspektor sa jedne strane i službenica u odseku za stambena pitanja Opština Zvezdara)

Na postavljeno pitanje šta se dešava kad neko od stanara ne ispunjava obaveze plaćanja redovnog održavanja i čišćenja zgrade.
Odgovor službenice:Prijava komunalnom inspektoru koji izriče mandatne kazne! Ali…to još nije zaživelo i još uvek se ne praktikuje…još uvek se rade registracije upravnika.Idite na 6-i sprat do komunalaca pa ih pitajte,daće Vam bolju informaciju.

Na isto pitanje odgovor komunalaca: Nemamo pojima! Toliko je nelogičnosti u zakonu da o tome ni ne razmišljamo,zakon će se menjati to je sigurno.Ja ne mogu nikome da naložim da plaća nešto što ne želi.Sa druge strane ako izreknem mandatnu kaznu to neće doći do suda jer će se sud izjasniti da nije nadležan kao i organ prinudne naplate. Za sad ništa…interesujte se s’vremena na vreme…

Toliko…i sad sam ja konkretno ostavljen na vetrometini i udaru jer ne postoji način da se bahate komšije opamete.Prosto Zakon je na njihovoj strani,makar na opštini Zvezdara…neverovatno.

3 Likes

Tako to izgleda kada se pise Zakon a cak ni drzavne sluzbe ne saradjuju na izradi istog.Ne znam uopste da li je iko ispred nadlezne opstinske komunalne inspekcije ovaj Zakon uopste pogledao kada se donosio.Zakon je izglasan u Skupstini i tamo pise da je nadlezna komunalna inspekcija.To sto komunalni inspektori po opstinama odbijaju da rade svoj posao nije nasa stvar.Zasto se nisu bunili kada je Zakon donosen ili ga uopste nisu ni pogledali?

Zakonodavac je odrzavanje zgrade proglasio javnim interesom i samim tim uzeo sebi za pravo da nam propisuje kako zgrade treba da izgledaju iako je vecina stanova privatna.Sada kada treba da preduzmu mere protiv onih koji krse taj isti Zakon oni kazu nismo nadlezni.Sve dok u Zakonu stoji ovaj clan koji kaze da komunalni inspektor kaznjava stanara ako ne placa odrzavanje zgrade(znaci ugrozava javni interes) treba ih njaterati da se istog pridrzavaju.Zasto nisu citali Zakon i pobunili se kada je trebalo nego sada kada treba da pocnu da ga primenjuju?

Definitivno upravnike stavljaju u neprijatan položaj…o prinudnim da ne govorim.Generalno koliko sam ukapirao još uvek monopol drži Gradsko Stambeno zajedno sa Infostanom,obzirom da jedino oni imaju mehanizme prinudne naplate.

Izgleda da će se morati napraviti nekakva inicijativa od strane upravnika kako bi se izvršio pritisak na nadležne da urade svoj posao.
Ovo je čista smejuruja sa zakonom koji je prepisan od nekog drugog…nije se vodilo računa ni o čemu u smislu finansijske moći vlasnika i ono najbitnije stanje građevina koje nisu bile skoro pa nikad servisirane kako treba još od izgradnje.

2 Likes

Evo ovde ima email-ova svih. Treba svima poslati tu inicijativu.
https://usluge.pks.rs/#!/app/buildingmanagersregistar

Mislio sam na nas…pro bono upravnike.Ne verujem da bi profesionalni upravnici želeli da pomažu nama jer tako gube novac.
A pri tom oni iza sebe imaju svoje agencije koje opet imaju neki iole način naplate.Nama je problem jer mi nemamo nikakvu opciju ako se izuzme opcija ‘‘neću ništa da radim’’ od strane komunalaca.

Što je apsolutna diskriminacija i monopolizam što države što predpostavljam i profesionalnih upravnika…Srbija je ovo,nema tu kolegijalnosti,dobre prakse i iznad svega međuljudskih poštovanja.

draga Helena nemas pojma koliko PU upravo sa te liste je u firmama koje su podizvodjaci Gradskog stambenog.tako da bi to bio pucanj u prazno.Takodje dosta njih ne radi za sebe nego za velike firme i nisu bas u prilici da donose odluke.

Buba,

Hvala vam do neba :slight_smile:

2 Likes

Da se samo javim. Ja sam sedela iza tebe. Pozdrav i hvala za poziv na ovaj forum

2 Likes

Evo jedan profesionalni upravnik želi da vam pomogne i ne plaši se da će zbog toga išta izgubiti.Pitajte šta god hoćete😀

1 Like

Ja sam ipak rešila da ću odustati i na sledećem sastanku,krajem meseca,podneti ostavku.
Ljudi u mojoj zgradi su krajnje nezainteresovani, ne izvršavaju svoje obaveze a ja trošim svoje dragoceno vreme kako bi nam bilo bolje.
Možda ružno zvuči ali će mi biti mnogo lakše da platim šta treba i budem mirna.
Da prijavljujem svoje komšije stvarno ne mogu,nisam takva osoba, a ne želim ni da budem odgovorna za nekog neodgovornog i nezainteresovanog.
A baš sam imala dobru volju :slight_smile:

1 Like

Pa da, sta ce zena, nece da bude gestapo.

@Buba, pitanje za Vas, da li prof.upravnik kojeg želimo da angažujemo mora da bude sa opštine na kojoj smo mi ili ne?