Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

Onda samo investiciono ce se dodati i profesionalni upravnik

sinoc sam dostigao i limit za ‘javne’ odgovore pa tek sad mogu da pisem i zahvalim se na velikoj pomoci! ( You’ve reached the maximum number of replies a new user can create on their first day. Please wait 5 sati before trying again)
.
Da li samo prinudni upravnik ima opciju da naplacuje putem Infostana ili to mogu i obican i profesionalni upravnik? Posto u mojoj zgradi nema sanse da se drugim putem naplati bilo sta. prosto ljudi nece dobrovoljno da plate nista…

Za sada ne postoji mogucnost naplate usluga preko infostana.U najskorije vreme se ocekuje izjašnjavanje nadležnih u gradu Beogradu pi tom pitanju.Na jednom sastanku u PKS sam im napomenula da je to omoguceno y NS i Nišu a da u Beogradu ne može.Kao da živimo u različitim državama

1 Like

da, bez tog nacina naplate sve je uzaludno, vecina nece placati, niko nece moci da ih natera…da li mogu da kazem na skupstini veceras da se cena usluga profesionalnog upravnika po stanu - u vecim zgradama (preko 50 stanova) - krece od 200-380rsd kao sto pise Blic? da li je to i dalje aktuelan raspon cena usluga? (Ako 90 stanova plati po 300rsd to je fina cifra od 27000 mesecno samo za ovu zgradu, a isti upravnik moze raditi do 30 zgrada istovremeno. Nije losa zarada)
Jer Blic pise u novembru ovako:
CENA USLUGA

Procenjuje se da će iznositi od 250 do 350 dinara, zavisno od upravnika, veličine zgrade, broja stanova. Profesionalni upravnik ugovara sa Skupštinom stanara iznos mesečne nadoknade.

Cene su stvar dogovora,ponude,kao bilo koje druge na tržištu.Da biste zaista znali koliko vam ko traži za upravljanje trebali biste da uputite zahtev za ponudu na par adresa i da onda vidite koliki je taj raspon.Taj iznos koji ste naveli je bruto iznos.Od toga se prvo namiri država pa onda vama šta ostane.Profesionalni upravnik mora da radi preko firme a znate koje sve namete ima svaka firma u Srbiji,preko poreza,doprinosa,knjigovodje i da ne nabrajam već.Odlično bi bilo kada bi taj ceo iznos ostajao njemu.Ali nije tako.već sam vam rekla.Tražite ponudu od više firmi i onda se odlučite.

hvala puno, vec sam kontaktirao i cekam odgovor.

jos jedna jako bitna stavka je cene investicionog odrzavanja.
da li znate koji je aktuelni raspon cena od-do po kvadratu? To pitam u vezi vase prethodnog posta gde kazete “
Ako imate tekuce odrzavanje preko gradskog stambenog ne placa se dodatno.A investiciono je nova kategorija i placace se po kvadratu.”

Evo Bella nam je objasnila investiciono odrzavanje. Pregledajte malo.

2 Likes

Ali ni ovo ne mora da znači da će biti ova cena.Jedinicama lokalne samouprave je ostavljeno da mogu da povećaju koeficijent.Ministarsto je dalo minimum.Beograd se još nije izjasnio.Ovo što je Bella izračunala bi bilo tako ako se ne bi promenio koeficijent JLS.A mi ne znamo još uvek da li će Beograd (pošto je grad JLS a ne opštine) imati jedinstveni koeficijent ili će gradske opštine imati svaka svoj.

dobio sam 5 ponuda, od 200-350rsd. videcemo kasnije veceras da li ona 'komsijska 'ponuda od preko 1000rsd ukljucuje i investiciono odrzavanja. mada i tada ispada naskuplja - da za standardni stan of 55m2 je 550rsd plus tarifa za upravnika od oko 500rsd. videcemo… Buba, mnogo hvala za savete!

1 Like

Nema na čemu.Moramo biti informisani.Ovaj Zakon daje i mnoga prava stanarima ali svi se hvataju za obaveze a o pravima niko ne priča.Pokažite da znate šta su vam prava.Srećno večeras

2 Likes

Ako bude jedinstven koeficijent za ceo grad, opštine sa višim prosekom primanja bi tu dosta “jeftinije” prošle. Doduše, gradske opštine su toliko razvlaščene da bi bilo ravno čudu da one stvaarno o nečemu odlučuju …

Meni jedna stvar nije jasna. Pa kad budete imali vremena, molim vas Bubo da mi odgovorite.

Zgrade koje održava Gradsko stambeno imaju, koliko znam tzv. obaveznu rezervu na svom podračunu. To mu dođe kao neki mini “rezervni fond” s kojim zgrada do sada nije mogla da upravlja. Gradsko stambeno uslugu koju pruža naziva “održavanje” i tako je fakturiše što znači da još uvek ni termine nije usaglasilo sa Zakonom. Veliki radovo (krov, lift i slično) su se plaćali posebno u slučaju da ih je neka zgrada radila preko njih, a to njihovo tzv. “redovno osiguranje” u praksi je značilo ono što se sad podrazumevamo pod tekućim održavanjem i dinamika radova, pa i kvalitet zavisio je poprilično od agilnosti doskorašnjih predsednika kućnih saveta.

Da li Gradsko stambeno tj. Grad sada planiraju da “stavi šapu” i na naplatu novca za investiciono održavanje? Ili je negde izričito propisano da ta sredstva stoje na tekućem računu zgrade?

1 Like

Nigde nije propisano gde ce novac stajati.Moj savet je da stanari donesu odluku da to uplacuju na racun zgrade jer jedino tako ce moci da tim novcem upravljaju.Oduglovace maksimalno sa donosenjem podzakonskih akata jer idu izbori.Na registracionoj prijavi se popunjava rubrika ko odrzava zgradu.Sve zgrade koje nemaju firmu za odrzavanje ce dobiti gradsko stambeno jer je takva odluka.Ako komentarisemo gradsko stambeno hajde da predjemo na Kućni savet - Gradsko stambeno preduzeće jer su otvorili posebnu temu bas za ovo preduzece

2 Likes

Bila Skupstina, doslo 20 ljudi od 90, a 15 potpisalo… Ne verujem da ce uspeti da sakupe jos 50 potpisa. Ispostavilo se da moj komsija nije dobro razumeo, od tih tacno 1150rsd mesecno samo 300 je za upravnika a ostalo je za investiciono odrzavanje, i to je cifra za prosecan stan od 50-ak kvadrata. Kaze da mora toliko jer je zgrada stara 50 godina. Uz to placamo 600rsd preko Infostana Gradskom stambenom za "odrzavanje zgrade sa liftom’ ; Potencijalni upravnik jos kaze da obican upravink (neko od stanara) ne moze da bude placen ako svih 100% vlasnika stanova ne potpisu Pravilnik, o nagradjivanju, Tako da po njemu ispada da u praksi samo profesionalni moze da bude placen.

Ukoliko na prvoj skupstini ne dodje 50% +1 ne moze da se odrzi,ukoliko se nisu stanari javili mejlom da ne mogu da prisustvuju.Svi koji su prisutni moraju da potpisu zapisnik gde se konstatuje da nema kvoruma.Investiciono odrzavanje je po kvadratu i nema tu proseka.Manji stan manje izdvaja veci stan vise.Kako se doslo do prosecnog? Jesu li vama svi stanovi iste kvadrature?Rekla sam vam da nema sanse da neko toliko trazi za upravljanje.Niko od kolega nije pomenuo toliki iznos.

Nisu javili mejlom. Potpisali su samo neki koji su za tog upravnika, i to nepopunjena dva papira… to je valjda zapisnik, sa nekim tekstom odstampanim, ali bez imena. Posle ce da sede u nasoj zgradi u zajednickoj prostoriji i da prikupljaju potpise dok ne predju dve trecine. On je pokazao proracun po kome je minimalna cena 7,6 rsd ali je za nasu zgradu predlozio 16rsd po kvadratu Mislio sam na prosecan stan, kojih je najvise, dvosobnih oko 55m2. Garsonjere naravno placaju manje a trosobni vise. Naravno, bili ste u pravu, to je komsija pobrkao investicioni deo sa naknadom za upravnika.

1 Like

To je vrlo zgodno za Stambeno. Lako može da se desi da te pare završe kod njih, ako ne u svim slučajevima, onda bar u značajnom broju zgrada koje oni održavaju, a upravljaju Upravnici hobisti.

@Fiki Mislim da vaša zgrada treba samo da potpiše Ugovor o upravljanju, a da se čuva o potpisivanju bilo čega drugog dok se sve ne uhoda. To vam je dovoljno za registraciju pošto već imate održavanje preko Gradskog stambenog. Malo je ludo da sad ulazite u pitanje kolika će tačno biti cena investicionog pošto je Ministarstvo tek objavilo forumulu za izračunavanja na osnovu koje mogu da se odrede teoretski, minimalne vrednosti. Nit se zna tačna cena, niti šta će sve za sebe prigrabiti Stambeno.

Tek kad tačno znate koliko zgrada po zakonu mora minimalno da odvaja za tekuće i investiciono (pare koje se akumuliraju kad nema investicionih radova), plus kad odredite šta po zgradi želite da sredite: obavite neku “procena stanja” i koliko to košta… onda s tim elementima formirate cenu naknade za održavanje.

2 Likes

Upravo tako.Dok se ne donese odluka o visini iznosa za tekuce i investiciono gde zurite.Teoretski možda usvojite sada odluku o ceni koja ce biti niza od one koju propisr JLS i onda morate ponovo da donosite odluku i skupljate potpise

1 Like

Toliko je tesko ljude okupili i nesto odluciti da se na tim sastancima ocigledno pokusava SVE zavrsiti.
Ti sastanci treba da postanu obaveza svim stanarima ali kako to postici?

1 Like

Zakon kaže mora dva puta godišnje a po potrebi i češće.Pored upravnika zgrade,svaki vlasnik stana ima pravo da sazove skupštinu SZ

2 Likes

e, to bi moglo samo u nekoj utopiji. :grinning:

Naši građani imaju lepo razvijenu tu kulturu neučestvovanja.

A po ovom pitanju stanovanja, dosta haosa su izazvali:

  1. Ministarstvo svojim konfuznim nastupom koji je kao i do sada u sličnim prilikama verovatno kombinacija udruženog neznanja i namere da se raznim zainteresovanim stranama izađe u susret

  2. Mediji poslovično zapaljivim, neobaveštenim i površnim izveštavanjem

  3. Činjenica da u Beogradu, koji je najveće tržište, Gradsko stambeno već decenijama ima monopol nad poslovima održavanja i prihoduje neometano, bez obzira što pruža nekvalitetnu uslugu i što posluje apsolutno netransparentno, jer ga u životu održava neodgovornost političkih stranaka na vlasti.

2 Likes