Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

Doneli smo odluku o visini troškova u januaru ove godine, u isto vreme kada je izabran i upravnik, dakle po novom zakonu.
Kod nas nema penzionera niti onih na ivici egzistencije. Svi stanari su u kategoriji “srednjih godina” i svi su zaposleni. U pitanju je nemar i razmišljanje po sistemu “pređi brigo na drugoga”.

2 Likes

E pa onda, no mercy!
Bahatost me uzasava.

Nas jedini kandidat/komsija za “obicnog upravnika” ce izgleda traziti pare za ovaj posao. Koliko ga treba platiti, kako se tu odrediti?

Da li na sednicu skupstine stanara moramo zvati i predstavnike poslovnog prostora (preko 800m2) koji su deo nase zgrade i kako se njihov glas racuna u odlucivanju, s’obzirom na prostor koji zauzimaju? Zgrada je velika, 3 ulaza i preko 150 stanara.

Neka nam je bog u pomoci. :scream:

I zastupnik poslovnih prostorija treba da prisustvuje i ima jedan glas po poslovnom prostoru bez obzira na kvadraturu.

Zakon predviđa da može da se bira upravnik i na nivou ulaza.

To za plaćanje običnog upranika je moguće samo ako sklopi ugovor o delu sa stambenom zajednicom i onda mora da plaća poreze i doprinose. To je legalan način, a ako se stanari dogovore, mogu da mu daju i keš na ruke.

2 Likes

Tako velike zgrade ne bi mozda trebalo da imaju zajednicku SZ:Imacete jedan tekuci racun i zamislite koliko ce biti tesko to pratiti.Pa onda,jedan ulaz redovno izmiruje obaveze,drugi ne,a racun zajednicki.A tek glasanje.51% saglasnosti za svaku odluku.Sto se tice poslovnog prostora vec je @Mr.N odgovorio.Oni ucestvuju u svemu sto se odnosi na zgradu.I u pravima i u obavezama po istom kriterijumu kao i vi.Tekuce po posebnom delu,investiciono odrzavanje po kvadratu

1 Like

Kako se reguliše naplata u varijanti kada se izabere profesionalni upravnik?
Kakve posledice/probleme može da ima osoba koju stambena zajednica ovlasti za potpisivanje ugovora, ako dodje do nekakvog dugovanja prema profesionalnom upravniku?

Ovlascenje za potpis ugovora sa profesionalnim upravnikom je samo formalna jer u sustini vas ovlascuje stambena zajednica i tacno pise za sta,odnosno za koga se odlucila.Tako da tu ne vidim neki problem.SZ ,tj neko u njeno ime,potpisuje ugovor sa organizatorom profesionalnog upravljanja o angazovanju profesionalnog upravnika.Taj organizator takodje moze biti profesionalni upravnik,a ne mora.Sto se naplate tice ima vise varijanti.
1.SZ i organizator profesionalnog upravljanja potpisuju ugovor da se sa racuna stambene zajednice placa usluga profesionalnog upravnika.Fakturom ceo iznos.
2.Moze da se placa direktno organizatoru.U tom slucaju on izdaje pojedinacne fakture.

Molim vas za savet. U mom soliteru sa 90 stanova se pojavila nekakva ‘inicijativa’ za izbor profesionalnog upravnika zgrade, kao da bi izbegli nametanje po zakonu. a taj lik ni ne stanuje ovde vec u susednoj zgradi, i trazi u proseku od svakog stana preko 1000 rsd, sto cini oko 90.000 rsd mesecno. To je ministarska plata za coveka koji nista nece konkretno da uradi za te pare. Za prekosutra uvece (22.12.) je zakazana skupstina. Ja sam ocajan jer ce da preveslaju stanare sa plasenjem i obecanjima, a nametnuti upravnik bi svakako bio jeftiniji ( B92 pise da je za vece zgrade cifra samo 300rsd sto je OK) Kako se ovom haracu od 1000rsd suprotstaviti?

Verovatno je po sredi nekakav nesporazum.Profesionalni upravnik ne treba da bude neko iz vaše zgrade već neko koga ste vi pozvali,ko ima licencu,radi preko neke firme.Običan upravnik je neko iz zgrade,ne mora da ima licencu ali mora da živi u toj zgradi.zakon dozvoljava da običan upravnik može da bude jedan u više ulaza jedne zgrade.Recimo Terazije 3-5-7 ali zgrada (kao gradjevina) mora da bude jedna.Cene usluge prof.upravnika kreću se u Beogradu od 200 do 400 dinara (možda negde u manjim zgradama i više) ali 1000 dinara još nisam čula,naročito u soliteru.Da nije to možda i investiciono održavanje ili još nešto drugo u pitanju? Probajte da saznate ili ako imate ponudu prosledite mi je na privatnu poruku.

1 Like

Da li moze da se formira jedinstvena stambena zajednica za celu zgradu koja ima 5 ulaza sa istim brojem (33a,b,v…), kako bi svih 5 ulaza imalo jednog profesionalnog upravnika?

To je genijalna ideja sa sinocnje skupstine u mom ulazu, jer je neko nabedio ljude da bi tarifa za profesionalnog upravnika za naš ulaz od 12 stanova bila najmanje 3-4 hiljade dinara!! Naime, dotični bukadzija je čuo od nekog iz Privredne komore da plata prof. upravnika treba da se kreće oko 40.000 dinara?!!!

Znaci tkzv obicni upravnici ili rade volonterski ili do aprox 300din po stanu mogu da traze i da im se placa preko njihovih racuna.
Ako traze vise, onda treba prof upravnika angazovati. Jel tako?
Ako traze pare na ruke, onda je to nelegalno i to treba odbiti.

Tu se pitanje postavlja zasto placati “obicnog upravnika” kad mozete i profesionalnog? Hmmmm

Pokusavam da nadjem najbolje resenje. Priznajem, ne ide mi. :frowning:

1 Like

Može da se formira jedna stambena zajednica za više ulaza važno je da je jedan kućni broj.Za ulaz od 12 stanova najverovatnije bi i bila ta cena.Po stanu 300 dinara (minimum) X12=3.600 dinara,recimo.PKS daje netacne informacije.Profesionalni upravnik nema platu već zaradu kao bilo koji drugi privatnik.I nema limita ni za najmanje zgrada ni za najvise zgrada.Zgrada može imati 20 stanova ali može imati i 120.Stvar cene i stvar tržišta.Uzmite više ponuda.To je jedino rešenje.I opet ponavljam.Nadjitefirme koje se bave samo upravljanjem zgrada a ne i održavanjem.I ne padajte na poklone koje nude u vidu korpi za otpatke i sijalice na ulazu.Birate menadzera a korpu kupite sami :slight_smile:

Običnog upravnika plaćate ako želite da baš vaš komšija vodi vašu zgradu i za onoliko para za koliko se dogovorite.Ako on to dobro radi zašto da ne platite njemu ako on to želi?Mora ugovor o delu ili neki drugi ugovor kako bi mogao da podiže novac.Naravno da on taj ugovor mora da prijavi i plaća porez na njega.E sada,da li će on i ubuduće moći dobro da vodi zgradu (obzirom na obaveze koje zakon predvidja) to je druga stvar.Teško ako je zaposlen.Sva gradska preduzeća rade pre podne,a treba da jurite sto stvari za zgradu.

3 Likes

Buba, mnogo Vam hvala, Ne znam kako da vam posaljemPP, posto sam se juce resgistrovao i izgleda da mi jos nije dozvoljeno da saljem privatne poruke ili da postavljam nove teme…mislim da nije u pitanju nesporazum, vec namera grupe stanara da se izmanipulisu penzioneri, vecinski vlasnici stanova, koji ne znaju nista o zakonu. Da li je dovoljno da prikupe potpise vlasnika 51% stambenog prostora zgrade da bi Ugovor bio validan? Ako imate link ili citat Zakona gde se navodi da cena ne moze biti visa od 400rsd po stanu u vecim zgradama, to bi mi bilo dovoljno da sprecim ovu otimacinu. Veliki pozdrav!

Ne postoji najniža cena za upravljanje.JLS će propisati najnižu cenu za prinudnu upravu,za tekuće održavanje i za investiciono održavanje.Ponavljam da je cena profesionalnog upravljanja stvar tržišta.I kada se donese cena prinudne uprave profesionalni upravnici nisu dužni da je se pridržavaju a i zašto bi.Profesionalni upravnik ne radi za državu pa tako ne može da mu odredi cenu.
Za izbor ovičnog upravnika (stanar zgrade sa mestom prebivališta na toj adresi) potrebna je saglasnost 50% +1 vlasnika stanova.Ukoliko nema kvoruma,sledeći sastanak je za tri dana i tada je potrebno 1/3 vlasnika da potpiše.Ne može neko ko se ne vodi na toj adresi da bude upravnik ukoliko se ne formira stambena zajednica za više ulaza.Jedino tada može.I obavestite me šta je uračunato u tih 1000 dinara.Pa mi profesionalni jedva postižemo 300 dinara za upravljanje.

Hvala mnogo!
u prostoriji nase MZ fizicki nema mesta za 90 vlasnika stanova, cak i kada bi svi dosli, a obicno dodje njih 10-ak, pa oni potpisu nesto i zatim inicijatori krenu po zgradi od stana do stana, kako bi raznim nestinama, polustinama i manipulacijama pokusali da prodibiju starije komsije da to potpisu… Pre par godina je tako bilo… Ne znam da li tako skupljeni potpisi vaze po novom Zakonu, ili moraju da budu svi potpisnici prisutni u sali? Ne rekoste mi za PP, poslao bih vam nesto.

Postovana Buba, moram ovde da vam odgovorim jer sam dostigao limit za poruke i trebda da cekam 23 sata da bih nastavio…(You’ve reached the maximum number of topics a new user can create on their first day. Please wait 23 sati before trying again.)

ne, on ima licencu i hoce da bude nam prof upravnik, trazi oko 1000rsd, a za vece stanove 1300…A da li je tacno da po sili Zakona nametnut upravnik moze da radi sta hoce bez saglasnosti stanara? to pise komsija koji je zapeo da dovede tog lika iz susednog solitera, koji ce navodono da izvrsava zelje nas stanara, investiciono odrzavanje…https://ucestvuj.nedavimobeograd.rs/t/test-poruka/1044/2

Evo savet.Skinite imena prof.upravnika sa vase opstine.Trazite da vam mejlom dostave svoje ponude za vas soliter,odstampajte ih i ponesite na skupstinu.Stvarno ne verujem da neko od kolega trazi ovoliko novca.Zaista mi nije poznato.Mozda je neki nesporazum.Ili je ovde uracunato jos nesto,na primer tekuce ili investiciono odrzavanje.Nema sanse da je ovo cena upravljanja.Ako imate tekuce odrzavanje preko gradskog stambenog ne placa se dodatno.A investiciono je nova kategorija i placace se po kvadratu.

hvala na odlicnom savetu, tako cu uciniti!

P.S. da, vec placamo preko infostana za “odrzavanje zgrade sa liftom”