Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

Moguće je da neko sam sastavi i potpiše zapisnik umesto ostalih vlasnika i registruje stambenu zajednicu jer oni u opštini to ne proveravaju.
Onda je sve na vama, da idete u opštinu da tražite da vam daju na uvid taj zapisnik pa da ulažete žalbu ako ima potrebe.
U slučaju da je taj vlasnik dobio pisano punomoćje većine stanara zgrade onda je sve legalno.

3 Likes

Pa upravo je u tome fora. Ti likovi tacno znaju na koja vrata kucaju, i ko ce im sigurne potpise dati.
Ljudi ni neznaju sta potpisuju.

I to je jedna od varijanti, da sednica nikad i nije zakazana već neko sa zapisnikom ide od vrata do vrata i skuplja potpise.
Ali ako skupi većinu potpisa, čak i ovim putem, to mu daje legitimitet.

1 Like

Tražiću sutra uvid u zapisnik, pa ćemo da vidimo.

1 Like

Ja kad sam tražio uvid u neki predmet u opštini, morao sam da platim taksu 300 din. i da dođem kad me pozovu.

Kako se stanari obaveštavaju o održavanju sednice skupštine?
Obaveštenje o sazivanju skupštine stambene zajednice upravnik postavlja na vidnom mestu u prostoru koji je zajednički deo zgrade i koji je u svakodnevnoj upotrebi vlasnika posebnih delova, kao što je: ulaz, hodnik, lift i sl. Članovi skupštine se o održavanju sednice skupštine mogu obavestiti i elektronski (slanjem obaveštenja na e-adrese ili postavljanjem obaveštenja na internet stranici i/ili stranici društvenih mreža stambene zgrade).
Obaveštenje o održavanju sednice skupštine treba istaći, odnosno objaviti najmanje tri dana pre dana održavanja skupštine, osim u hitnim slučajevima u kojima se obaveštenje može istaći i na dan održavanja skupštine.

Šta sadrži obaveštenje o sazivanju sednice skupštine?
Obaveštenje o sazivanju sednice skupštine obavezno sadrži dan, čas i mesto održavanja sednice skupštine i predloženi dnevni red, kao i obaveštenje o načinu odlučivanja vlasnika posebnih delova (usmeno - na licu mesta, u pisanoj formi ili elektronskim putem).
Ukoliko se izjašnjavanje vrši u pisanoj formi, upravnik u obaveštenju naglašava i način dostavljanja glasova u pisanoj formi, a u slučaju izjašnjavanja elektronskim putem, u obaveštenju se navodi elektronska adresa, internet stranica, odnosno stranica društvenih mreža stambene zgrade i dr.

Evo primera kako ja sazivam Skupstinu
позив на седницу.docx (14.7 KB)

1 Like

Kada se kaze da ce inspektor dati rok 30 dana za postavljanje upravnika ili sledi prinudna uprava, kako mi stanari da znamo da je odbrojavanje pocelo. @Buba Da li ce taj inspektor svima u sanduce da ubaci poruku ili okaci plakat da moramo ovo da resimo? Sa kim inspekcija ovde razgovara ako nema uprave.

Evo da javim. Može da se izvrši uvid u Opštinil. Plaća se taksa od 300 dinara i prilaže fotokopija lične karte da potvrde adresu onoga koji traži uvid. Zahtev se preda na šalteru, a oni će da mi se jave kada im predmet stigne iz arhive.

4 Likes

Postoji nacin i treba uvek iskoristiti sva svoja prava.U pocetku povika na profesionalne upravnike a sada izgleda veci problem su obicni.Apsurd

Čekajte, čekajte :smiley:
Recimo da uspešno održimo sednicu na kojoj donesemo Odluku da se angažuje profesionalni upravnik. Kapiram da tek posle toga zovemo profesionalne upravnike na “selekciju”. Kako da nadjemo tog “organizatora upravljanja zgradom”? Kako da napišemo ugovor sa profesionalnim upravnikom.
Razumem da su pravnicima ovo banalnosti, ali nama ostalima su skoro pa španska sela. Mislim, ja u zgradi jedva objasnim ljudima koja je razlika izmedju zapisnika i odluke i zašto moraju da budu DVA PAPIRA :smiley:

2 Likes

Još jedno pitanje, da li se i dalje u članove skupštine računaju i vlasnici lokala koji se nalaze na onom spisku posebnih delova zgrade, koji se vadi iz Infostana?

Mozete prvo da se odlučite da želite da angažujete prof.upravnika pa da birate koga ćete.Ne interesuje vas organizator(firma) već profesionalnu upravnik.Spisak imate na sajtu privredne komore.Ugovor ne sastavljate vi već firma preko koje radi taj upravnik.Stambena zajednica ovlašćuje jednog stanara da taj ugovor potpiše.Svi lokali koji se nalaze u okviru zgrade takodje učestvuju u svemu.I vlasnici treba da ovlaste nekoga da učestvuje u radu skupštine SZ.

Spisak sam videla na sajtu PK ali ne i njihove biografije tako da mi nije jasno po kom kriterijumu ih izabrati. Samo ime/prezime opstina i email adrese. Odmah da kazem da ih ni nema puno.

Dakle, ako sam dobro razumeo nema freelance prof. upravnika? Zasto onda u registru nemamo podatke i za koju firmu rade?

Živim u zgradi od 8 stanova gde sam se u januaru ove godine prihvatila biti upravnik (niko se nikada nije bavio zgradom niti smo imali skupštinu i predsednika). Dogovorili smo se da ćemo skupljati 500 din mesečno jer iako plaćamo održavanje preko Infostana ne uspevamo ništa dobiti od Stambenog ( npr. podnesemo zahtev da nam se očiste oluci, oni zaključe da treba da nam se menja ceo krov i ne dođu da očiste oluke).
S obzirom da od 8 stanova samo 6 plaća, interesuje me kako i ostale “naterati” da plaćaju? Mislila sam da će sve to teći glatko jer nas je malo i svi smo se saglasili oko iznosa ali ipak nije tako.

Uopste nije važno za koju firmu rade jer u suštini svako može da bude Organizator profesionalnog upravljanja.Dovoljno je da ima jednog zaposlenog licenciranog profesionalnog upravnika i on postaje organizator,Firme koje su se do sada bavile održavanjem zgrada ili liftova samo su dodale još jednu delatnost,profesionalno upravljanje.

Nema kriterijuma za izbor.Na žalost samo najosnovniji podaci su dostupni.Većina ljudi,kada se odluči za profesionalnog upravnika,bira one koji žive na njihovoj opštini.Onda ih pozove i zakaže sastanak i razgovor.Neki žele isključivo odredjenog profesionalnog upravnika,ili ga poznaju ili po preporuci,U suštini nema pravila

Možda bi bilo dobro da donesete novu odluku na skupštini o visini troškova tekućeg održavanja.
Onda ako neko ne plaća po toj odluci, upravnik ga može prijaviti.
Nisam siguran ali mislim da se to prijavljuje komunalnoj inspekciji i negde sam pročitao da je kazna 5000.

Nova odluka bi trebala da bude po novom zakonu ako već nije.

1 Like

Ali ima ljudi na ivici egzistencije i penzionera koji nemogu to platiti. U nasoj zgradi mi ih ni ne pitamo vec platimo izmedju nas koji to ipak mozemo. Znam da nije resenje, ali ipak treba biti human.

3 Likes