Kućni savet - Gradsko stambeno preduzeće

Buba, shvatila sam da svaka opština određuje koja će biti minimalna cena tekućeg održavanja, no, kako se određuje cena investicionog održavanja?

Mislim da je obrnuto.

Cena tekućeg održavanja zavisi od paketa održavanja koji stanari ugovore, odnosno od firme koja im održava zgrada. Praktično onaj koji “robija” pod Gradskim stambenim - to je tekuće održavanje i čišćenje.

Investiciono se formalno tek uvodi. Minimalnu cenu će propisati opštine, a stambena zajednica može da ide i preko te cene ako donese takvu odluku.

I dodatno se plaća upravljanje, ukoliko zgrada sa nekim napravi ugovor o profesionalnom upravljanje.

Neka me ispravi Buba ako grešim, ali ja sam tako shvatila strukturu novonastalih troškova koji su uvedeni sa novim Zakonom o stanovanju.

Ekološka taksa nema veze sa zgradama samo što se u Beogradu naplaćuje kroz Infostan. Misilm da je po unutrašnjosti naplaćuju lokalne samouprave, stigne godišnji raćun zajedno sa porezom na imovinu. To valjda ide u Fond za očuvanje životne sredine ili tako nekako. U svakom slučaju se slije u budžet.

Lokalna samouprava propisuje i minimalnu cenu tekućeg i minimalnu cenu investicionog održavanja i cenu prinudne uprave…Tekuće je po stambenoj jedinici a investiciono po kvadratu.Stanari mogu da se odluče da promene kriterijum ali onda mora da se složi 2-3 stanara.Tekuće održavanje u većini zgrada u beogradu ide preko Gradskog stambenog ali ono je po kvadratu.Na moje pitanje šta će uraditi po tom pitanju da bi to uskladio sa novim zakonom,direktor Gradskog stambenog je prvo tvrdio da to ne piše u zakonu a onda kada se uverio da piše,nije mi odgovorio.Postaviću dokumente o utvrdjivanju cene da ne bih prepisivala formule.

Pravilnik o kriterijumima za utvrdjivanje minimalnog iznosa za investiciono odrzavanje.pdf (59.7 KB)

1 Like

tekuce odrzavanje i prinudna uprava.pdf (504.0 KB)

1 Like

@Buba za predsednika!
:champagne::wine_glass::clinking_glasses::tada::phone::trophy::rocket:

1 Like

Neka hvala :slight_smile:

Mozda za direktora gradskog stambenog ako bas mogu da biram ha ha

3 Likes

ove njihove formule za izračunavanje govore o propasti i komplikovanosti državnog aparata. 80% radnika u državnoj upravi je nesposobno i zaposleno po interesnoj ili partijskoj liniji. svi sposobniji odlaze u privatan sektor gde rade za bolje novce. 20% je upotrebljivih koji su vredni i hoće da rade, od kojih polovina ima ideje kako da neki proces (recimo ovu formulu) učini bržim i jednostavnijim. znači takvi će uprostiti i pojednostaviti sistem. promena dolazi iznutra. promene vlasti su kozmetika na čelu javnih insitucija, ovakvo ili onakvo zauzimanje kursa, šema, blah blah blah…

3 Likes

Da, stvarno su ocajne te formule…ko se snadje dobija :trophy:

1 Like

Ma nije problem u formuli.Kvaka je u koeficijentu lokalne samuoprave koji oni mogu da podizu koliko hoce.Ministarstvo je propisalo minimum.A LS ostavljeno da ide preko toga koliko hoce.Sreca za BG sto ce izbori pa ovi nece ici u pocetku sa visokim koeficijentom

1 Like

Potpuno si u pravu.

Sinoć sam proučila pred spavanje “obaveznu literaturu” - pravilnike i mišljenja. Ne znam koliko su oni koji nemaju licencu svesni uređenosti materije, a prihvatili su se toga da vode zgrade.

Gradsko stambeno po običaju prednjači po cenama, a očekivano nisu ni usaglašeni sa zakonom. Čiju zgradu oni održavanju, taj se može radovati što će u odnosu cena/kvalitet proći najskuplje.

Svako može lako da izračuna koliko bi moglo sve da košta, a evo i kako:
(podeliću na nekoliko postova, radi preglednosti)

Prosečna neto zarada po opštinama (Beograd) za 2016:

Београдска област (Град Београд) 57 717

Барајево 36 705
Вождовац 44 814
Врачар 61 342
Гроцка 35 526
Звездара 45 887
Земун 53 612
Лазаревац 65 390
Младеновац 32 236
Нови Београд 68 560
Обреновац 52 620
Палилула 61 296
Раковица 39 293
Савски венац 50 372
Сопот 45 766
Стари град 65 371
Сурчин 81 186
Чукарица 32 947

1 Like

Formula za izračunavanje minimalnog iznosa - tekuće održavanje

Cto = Cz x Kjls x Kl / 1000

Cto = minimalni mesečni iznos za tekuće održavanje

Cz = iznos prosečne neto zarade za prethodnu godinu po opštinama

Kjls = koeficijent koji utvrđuje lokalna samouprava
ne može biti niži od 6

Kl = koeficijent lift
zgrada bez lifta - 1.0
zgrada sa liftom - 1.3

Primer:
Vračar - prosečna neto zarada za 2016 je 61 342, koeficijent 6, ima lift

minimalan iznos za tekuće održavanje mesečno iznosi: 478,47

3 Likes

Formula za izračunavanje minimalnog iznosa - investiciono održavanje

Cio = Cz x Kjls x Ks x Kl / 10000

Cio = cena investicionog održavanja po kvadratu

Cz = iznos prosečne neto zarade za prethodnu godinu po opštinama

Kjls = koeficijent koji utvrđuje lokalna samouprava
ne može biti niži od 1.3

Ks = koeficijent starosti zgrade
do 10 godina - 0.4
od 10 do 20g. - 0.6
od 20 do 30g. - 0.8
sve preko 30 - 1.0

Kl = koeficijent lift
zgrada bez lifta - 1.0
zgrada sa liftom - 1.3

Primer: Vračar, koeficijent 1.3, zgrada starija od 30g, ima lift

61 342 * 1.3 * 1.0 * 1.3 / 10000 = 10.37

znači: cena po m2 je minimalno 10.37 rsd mesečno

za stan od 35m2 - 362,95 rsd
za stan od 52m2 - 539,24 rsd
za stan od 75m2 - 777,75 rsd
za stan od 92m2 - 954,04 rsd

2 Likes

Formula za izračunavanje minimalnog iznosa naknade za prinudnog upravnika:

Cu = Cz x Kjls x Kpd / 1000

Cu = mesečni iznos naknade za upravljanje zgradom

Cz = iznos prosečne neto zarade za prethodnu godinu po opštinama

Kjls = koeficijent koji utvrđuje lokalna samouprava
ne može biti niži od 8

Kpd = koeficijent posebnog dela
za zgrade do 8 delova - 0.5
za zgrade od 8 do 30 delova - 0.6
za zgrade preko 30 delova - 0.7

Primer: Vračar, koeficijent 8, 16 stanova

61 342 * 8 * 0,6 / 1000 = 294,44rsd

2 Likes

Ukupno minimalno izdvajanje za "ogledni"stan od 52 m2 na Vračaru, u zgradi srednje veličine, sa liftom bi bilo:

minimalno tekuće održavanje: 478,47
minimalno investiciono održavanje: 539,24
prinudna uprava: 294,44rsd

ukupno: 1 312,15 rsd

Cena može samo preko toga. I naravno, uprava može da se radi volonterski.
Koliko ja računam, cena Gradskog stambenog za tekuće održavanje je iznad minimalno propisane cene već sada.

Izvinjavam se za gomilu postova, može neko i da spoji. Činilo mi se da se ovako lakše prati.

4 Likes

@Buba :trophy:
@Bella :trophy:
HVALA

@Pitula zna…pls share!

Ekoloska zastita je gradska taksa koja bi trebalo da doprinese zaštiti naše okoline i ulepšanju naše svakodnevice. Cena je 0,87 din/m2 za stanove, nema PDV-a za ovaj iznos. Taksa je definisana Odlukom o naknadi za zaštitu i unapredjivanje životne sredine na teritoriji grada Beograda.
Korišćenje sredstava je definisano u članu 12 navedene odluke:
Sredstva obezbeđena u skladu sa odredbama ove odluke, prihod su budžeta grada Beograda i usmeravaju se u celosti u Budžetski fond za zaštitu životne sredine grada Beograda (u daljem tekstu: Budžetski fond) u skladu sa zakonom.
Sredstva iz stava 1. ovog člana koriste se namenski za zaštitu i
unapređivanje životne sredine u skladu sa usvojenim godišnjim Programom
korišćenja sredstava Budžetskog fonda.Program korišćenja sredstava Budžetskog fonda za tekuću godinu donosi gradonačelnik grada Beograda, po prethodno pribavljenoj saglasnosti ministarstva nadležnog za zaštitu životne sredine u skladu sa zakonom.

U praksi i dalje niko zivi ne zna za koje namene se trose ova sredstva i da li se stvarno troše u skladu sa planovima. Nadam se da sam bar malo pomogao.

5 Likes

Evo da premestim ovde svoje pitanje:

Šta se dešava sa obaveznom rezervom koje zgrada ima na podračunu Stambenog?