Ksenija Radovanović: Ne treba "zapušenog nosa" birati manje zlo

Koje je ime liste, ko će biti prvi na njoj i hoćete li imati kandidat za gradonačelnika?
Zbog brojnih podmetačina vlasti i manipulacija sa lažnim listama koje su se na dve opštine pojavile na prethodnim izborima, naša lista će se zvati “Inicijativa Ne davimo Beograd - Žuta patka - Čiji grad? Naš grad - Ksenija Radovanović” kako bi građani jasno znali da se radi o nama. Manipulacije sa kojima se vlast služi naučile su nas oprezu. Kako su ovo izbori za odbornike i odbornice Skupštine grada, mi ćemo se fokusirati da ponudimo listu ljudi koji su se okupili povodom organizacije protesta, koji su kredibilni u svojim oblastima, sa kojima smo se sve ovo vreme borili na ulici, i koji će ulaskom u Gradskoj skupštinu svakodnevne borbe u blokovima, krajevima i na našim ulicama, preneti i u tu arenu. Mi imamo jasan stav da ne verujemo u lidere i spasioce i nastupamo kao tim. Moje je ime u nazivu liste, Dobrica Veselinović je prvi na listi, a u tom timu su i arhitekta Dragoljub Bakić, član Akademije arhitekture Srbije i istoričar umetnosti Branko Dimitrijević, kao i još mnogo ljudi koji su govorili na protestima i sa kojima smo sarađivali u prethodnom periodu.
Na potpisivanje liste gledamo kao na dobru priliku da se građani upoznaju sa kandidatima i kandidatkinjama pa smo organizovali tematske neformalne razgovore u tom periodu, najavljuje za Danas Ksenija Radovanović, aktivistkinja ove inicijative.

Kako dodaje, sa građanima će se u toku i nakon potpisivanja razgovarati o temama poput plana inicijative za “Beograd na vodi”, saobraćaju i biciklizmu, kulturi kao bitnom činiocu razvoja grada, blokadi iseljenja ljudi koji ostaju bez krova nad glavom, o štetnosti izgradnje spalionice na deponiji u Vinči i drugim temama kojima smo posvećeni.

Uglavnom se finansirate od donacija građana. Hoće li taj novac biti dovoljan za kampanju i kako se finansijski snalazite? Koliko planirate da potrošite novca?
Inicijativa je i do sada novac prikupljala od građana i na transparentan način objavljivala podatke o njemu. Taj novac nije bio veliki, ali uspeo je da ozbiljno uzdrma i uplaši vladajuću strukturu koja se zatim svom silinom obrušila na nas. Ono što nam je pomoglo da izdržimo je upravo činjenica da iza nas stoje hiljade zainteresovanih, informisanih i uključenih građana koji su spremni da zajedničkim snagama menjaju svoj grad. Pokazali smo da možemo i tako ćemo i nastaviti. Oslanjamo se na svoje snage.

Prvi ste krenuli sa terenskom kampanjom. Koje događaje planirate za naredne dane?
Do sada smo održali 16 razgovora u mesnim zajednicama širom Beograda pod nazivom “Kakav je naš kraj, takvi smo mi ljudi” na kojima smo razgovarali o lokalnim problemima, a u planu je nastavak ove serije. Naišli smo na razne sabotaže vlasti, a opština Palilula čak je zabranila održavanje ovih događaja, pa smo u Kotežu, Borči i Ovči razgovarali ispred naših mesnih zajednica. Ovi razgovori i rad sa građanima nisu za nas samo kampanja, već otvaranje prostora za direktno učešće građana u razvoju grada za koje smatramo da je neophodno i da mora početi od nivoa mesnih zajednica. Promena dolazi odozdo!

Istraživanja javnog mnjenja ne pokazuju da je moguće da pređete cenzus. Šta kažu vaša istraživanja i utisak sa terena?
Kampanje je tek počela, a mi smo zadovoljni što se Ne davimo Beograd kao nova opcija u istraživanjima već prepoznaje ispred tradicionalnih i uobičajenih učesnika izbora. Naš rad do sada bio je fokusiran na konkretne probleme građana, na istraživanja korupcije i prevara vlasti i ukazivanje na neki drugačiji razvoj grada koji priželjkujemo, a koji ne zavisi od izbornog rezultata. U kampanji, očekujemo da ljudi prepoznaju naš rad na odbrani javnog interesa i uvereni smo u jako dobar rezultat. Utisci sa terena su jako pozitivni. Ljudi su srećni što najzad imaju za koga da glasaju.

Deo bivših glasača DS i njenih izdanaka glas će dati vama. Očekujete li saplitanja u kampanji od strane opozicije jer ste im konkurencija?
Mi to ne posmatramo na taj način. Sa opozicijom sarađujemo na izbornim uslovima, fer medijskoj reprezentaciji u borbi protiv pritisaka i slično. Nama je jako bitno da što više građana i građanki izađe na glasanje i da se što više opozicionih odbornika i odbornica nađe u Skupštini grada, te ove izbore treba posmatrati kao priliku da građani konačno imaju priliku da biraju između različitih pristupa i programa, tačnije ZA nešto, bez potrebe da kao do sada “zapušenog nosa” glasaju za manje zlo.

Kako komentarišete to što Luka Maksimović nije želeo saradnju sa vama?
Inicijativa je sve vreme od svog nastanka imala dobru saradnju sa pokretom “Samo Jako” i ta saradnja će se nastaviti i u budućnosti, jer naše uverenje da promena mora doći odozdo je osnova i njihovog delovanja. U tom svetlu, potez Luke Maksimovića predstavlja za nas razočaranje jer odudara od načela oko kojeg se inicijalni pokret okupio, i zbog čega je ostvario odličan rezultat u Mladenovcu. Dodatno zabrinjava i informacija da je on ostao sam na jednoj strani, a ceo pokret “Samo jako” na drugoj.

10 Likes