Kućni savet - upravljanje zgradom ili stanarima?

B92: Rok 2 meseca, spremite 300 RSD, a možda i 1.000 http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2017&mm=11&dd=01&nav_id=1320594

@Buba i ja smo dogovarali za sledeću nedelju konačno jedan javni događaj na ovu temu pa imamo par pitanja za celu grupu. Naime, ideja nam je da razgovaramo o tome šta donosi novi Zakon o stanovanju i održavanju zgrada (a u BGu je rok za konstituisanje stambenih zajednica 12.12.) ali i da (u drugm delu) pokušamo da nastavimo razgovor koji smo imali ovde a koji se tiče toga na koji način rešiti/olakšati troškove održavanja zgrade. Pitanja su:

  1. Da li bi se @Zdravko i @SaobrKamera priključili sa intervencijama koje su imali i ovde (5min, ne treba sistematizovati izlaganje, samo nam je stalo da svi argumenti budu izneti) i kada bi sledeće nedelje odgovaralo?

  2. Imamo problem sa pronalaskom prostora. Izbegli bi standardne prostore za tribine jer nam je više stalo da dođemo do nekih ljudi koje zapravo zanima upravljanje i održavanje zgrada nego da popunimo salu. Pokazalo se da se MZ dosta teško dobijaju. Verovatno bi na NBG bilo nešto lakše. Od opštinskih sala bi isto trebalo da se može lako dobiti NBG i Stari grad. Naravno, ne mora ni da bude javni prostor al treba da omogućava dijalog. Treba imati u vidu da ciljamo ljude koji žive u zgradama pa krajevi sa individualnim kućama nisu u igri. Jel ima neko neki predlog?

3 Likes
  1. Nemam ništa protiv razgovora o idejama i intervencijama ali molim da se uzme u obzir da mi je nemoguće da se radnim danima pojavim bilo gde pre 18h,

  2. Svaka opština ima KC ili neki dom kulture. Možda su ove sale dostupnije.

3 Likes

Ni ja nemam ništa protiv razgovora o tome.
Što se tiče vremena, načelno ga nemam uopšte, u BGu sam ali stalno u akciji zvanoj kuća-posao-kuća-dečiji treninzi, ali ako ima neki konretan datum i mesto javite pa da probam da se organizujem.
U principu glasam za NBG, što iz lokalpatriotskih razloga, što iz toga što će ova problematika ključno pogoditi ljude iz višespratnica koji na NBG ima najviše. Saglasan i sa drugim opštinama gde može da se dobije sala za diskusiju.
Voditi računa da upadamo u slavski period, što može da umanji odziv.
Iz iskustva sa tribinom o Savskom nasipu, za NBG treba bar 2-3 dana ranije odraditi najavu kroz plakate.

2 Likes

Ušli smo u dogovore sa Opštinom Stari grad za prostor a to ne može brzo :slight_smile: U svakom slučaju, upišite kao termin razgovora: SREDA, 29.11. od 18h

Dogovaramo se oko detalja ovde.

4 Likes

66 posts were split to a new topic: Kućni savet - Iskustva i dileme stanara

6 posts were split to a new topic: Kućni savet - Gradsko stambeno preduzeće

Da li stoji tribina za sredu 18h, opština Stari grad?

1 Like

Stoji, stoji, upravo sam se vratio sa pregovora u opštini. Sad ćemo da sastavimo najavu i rokamo.

4 Likes

Evo najave, da ne kažem event-a:

Vidimo se u sredu u 18 časova u velikoj sali opštine Stari grad, Makedonska 42!

5 Likes

Ostalo @Buba ono oko održavanja javnih površina oko zgrade.

Moja zgrada je deo čak 4 katastarske parcele:

Nemoguće je ovako postaviti stvari, na to se odnosi primedba o nedefinisanoj površini koju treba stanari, po odluci o komunalnom redu, da održavaju.

Dodatno: da li se razmišlja o udruženju profesionalnih upravnika?

1 Like

Bilo je dosta dobro i zanimljivo sinoć. Tema je očigledno jako aktuelna i ljudi imaju milion pitanja i smatranja. Žao mi je što nismo mogli više vremena da posvetimo onome što smo ovde započeli ali hvala puno @SaobrKamera i @Zdravko za intervencije na tragu dosadašnje diskusije. Posle su mi prilazili neki ljudi koji su se nadovezivali na to, jedino se čini da nam publika uglavnom nije baš (generacijski) baždarena za forumske rasprave. #Treba što više raditi uživo. Nadam se i da se @Buba malo oporavila od svih pitanja i komentara sinoć :slight_smile:

Što se tiče održavanja javnih površina, mislim da u ovom Sašinom predlogu ne treba robovati katastarskim parcelama već u skladu sa interesovanjem definisati teritorije. Nekima nije problem (i mnogo rađe će) da plaćaju sve namete, dok su drugi skloniji raznim mogućim kompenzacijama. A održavanje zelenila je samo jedan od primere, kao što smo gore pričali.

A @Buba će reći sigurno i koju o udruženju u čijem osnivanju je učestvovala pa se to nešto izjalovilo.

5 Likes

Za početak puno hvala na prilici da predstavim kakvu takvu motivaciju i kroki rešenja. @axa je taj predlog jako dobro sažeo u “porez na imovinu kao poluga za održavanje imovine” Slažem sa i da je sinoć bilo vrlo živo i zanimljivo i da je tribina bila popriličino interaktivna. Ljudi koji su došli zainteresovani su za tematiku, imaju konkretna pitanja, traže pomoć oko konkretnih problema. Možda da otvorimo grupu “Sve što ste želeli da znate o novom zakonu o zgradama i njegovim promenama a niste se usudili da pitate” gde bi @Buba onda kada joj je zgodno odgovarala na pitanja građana. Znam da je to posao organa lokalne samouprave, ali oni očigledno u tom domenu ne rade svoj posao.

Iz razgovora koje sam imao sa ljudima nakon tribine, zaključio sam da je potrebno da se dodatno prodiskutuje Gradsko stambeno a u cilju dolaska do neke pozicije oko budućnosti tog preduzeća, njegovih ovlašćenja i zadataka, a s obzirom da sadašnji način ustrojstva ima mnogo manjkavosti.

1 Like

Meni je zao sto nismo dosli do teme “moje omiljeno preduzece” jer sam cak ponela finansijski izvestaj da predocim ljudima sta sve placaju.Momenat koji treba da iskoristimo je opste nezadivoljstvo njihovim uslugama.Kod vecine ljudi i dalje postoji taj odnos prema njima kao o necem nasem,a oni nemaju ni jednog zaposlenog vodoinstalatera ili cistacicu.I onda biraju podizvodjace po svojim kriterijumima,zna se kako.Samo da napomem da je izum DS ali nivovi nista tu nisu promenili

1 Like

Vezano za predložena rešenja i alternative finansijama mi iz grupe za životnu sredinu smo se baš bavili ovim oko reciklaže kao jednim od predloga, ali je @Buba pominjala da postoje neke birokratske prepreke za prodaju tog tipa koje bi dosta usporile proces.

Rok ističe, a odziv za profesionalne upravnike zgrada slab

2 Likes

Mislim da bi bilo ultra korisno napraviti kratki vodic za registrovanje stambene zajednice (tipa u 10 koraka) pa da to objavimo.
Gomila ljudi pita oko ovoga…

4 Likes

Da da, obavezno…niko u nasoj zgradi se ne bavi ovim. Danas sam cula da je predsednica naseg kucnog saveta izjavila da ne treba zuriti i biti prvi, bice tu jos puno promena…zadnji cemo da se prijavimo. Kapiram da ljudi ocekuju da ovo uopste ne uspe i sve padne u vodu, kao mnogo toga pre.

2 Likes

18 posts were split to a new topic: Kućni savet - Iskustva i dileme upravnika

WOW!
hvala